Kiersten Whiteová: Paranormálové – Zlodějka duší

Raquel: „Co tady děláš?“
Evie: „Víš, jen tu tak sedím. Lease mě učil kreslit.“
„Vstaň a odsuň se od něj, hned!“
„Ále, klídek.“ Máchla jsem přezíravě rukou. „Kdyby mě chtěl zabít, už by to udělal. Přinesla jsem mu všechny tyhle ostré tužky, ty jsou ideální na ubodání, a on se zachoval jako dokonalý džentlmen.“ (str. 100)

Šestnáctiletá Evie se celý život protloukala systémem náhradní pěstounské péče, dokud v osmi letech nenarazila na upíra. Tehdy si jistý člen Mezinárodní agentury pro zadržování paranormálů (MAZP) všiml, že Evie dokáže prohlédnout krycí kouzla, a od té doby pro ni Evie pracuje. Raquel začne Evie úkolovat, aby neměla čas na Lease, na nějž nedokáže zapomenout. Jenže někdo zabijí nadpřirozené bytosti a vypadá to, že Lease o tom něco ví…

Evie chce chodit do normální školy kvůli společnosti teenagerů, ne že by se tam chtěla něco učit. Domácí výuku fláká a v učení nevidí smysl, z čehož je snadné usoudit, že nepatří mezi horlivé studenty. Evie se cítí osamělá, trpí nedostatkem pozornosti a lásky, takže se nedokáže nabažit příchylnosti. Chytání paranormálů patří k popisu její práce, ale zároveň je pro ni agentura také domovem. Její oblíbenou zbraní je růžový paralyzér posázený falešnými diamanty, kterému přezdívá „Žah“. Eviinou nejlepší kamarádkou je mořská víla Alisha, která pracuje i žije ve speciálně upraveném akváriu v agentuře.

Sedmnáctiletý Lease má schopnost okopírovat osobnost kohokoliv chce, a to včetně intonace hlasu, gest a oblečení. Vypadá jako nejasná silueta, umí se přehodit do neviditelného modu a jediná Evie ho vidí. Přesto má i on jistá omezení, jako je změna výšky a váhy do určitého limitu. Jeho postava dodává příběhu grády a tu správnou dávku mladické nerozvážnosti, záhadnosti a romantiky. Evie si díky Leasovi začíná uvědomovat, že ji čeká nejistá budoucnost a co se okolo ní doopravdy děje.

Zákony týkající se paranormálních bytostí jsou nápadité a originální. Evie při zatýkání paranormálů odříkává práva jako pravý policista, ačkoliv postup je poněkud odlišný. Nařízení a možnosti nadpřirozených bytostí jsou různorodé, ačkoliv každý druh má specifické vlastnosti a schopnosti. Vílí stezky jsou strašidelné, ale vysoce účinné, pokud se potřebujete někam rychle dostat. Minulost Evie a Retha (vílí ex-přítel) se projevuje na jejich současném vztahu. Protože už s ním Evie nechce nic mít, podniká Reth drastické kroky, které čtenáři postupně poodhalují jedno tajemství za druhým.

Fantasy románu nechybí napětí, drama, humor, ironie ani nadsázka. Dochází na používání slangových výrazů a spoustu akce. Pobavila mě interní nadávka v MAZP, kdy namísto klení místní říkají „píp“. Vzhledem k tomu, že je Alisha mořská panna, za niž mluví počítač, který nepřekládá nadávky, a místo nich vydává pouhé „píp“, dává to smysl. Autorka Kiersten Whiteová dobře propracovala charaktery postav, skrz gesta jednotlivců se dozvídáme, jak se cítí nebo co si myslí. Eviina nadřízená Raquel je označována za profesionální vzdychačku, protože vyjádří jedním výdechem víc emocí, než dokáže většina lidí celým obličejem.

Příběh je vyprávěn v ich-formě a většinu doby si udržuje střední tempo, jež čas od času přejde do svižnějšího. Překvapivé a nečekané finále nenechá čtenáře na pochybách, že se ohledně Evie v budoucnu ještě hodně dozvíme. Podvolí se svému osudu nebo zvolí lásku? Její propojení s hlavní zápornou postavou udržuje čtenáře v pozoru a donutí jej dumat nad tím, zda bude Evie dost silná a odolá vábení moci.

Zlodějka duší je určena čtenářům od třinácti let a jistě se bude líbit nejen mladším čtenářům, kteří mají rádi romantickou zápletku a nadpřirozené prvky. Dívka na obálce znázorňuje hlavní hrdinku a musím říct, že se mi moc líbí použití barev i grafická úprava.

Ukázka z knihy

Vydal: Fortuna Libri; 2011