Darren Shan: Na horizontu pekla

Název trilogie je odvozen od města, v němž se odehrává převážná většina děje, a jehož kořeny sahají až do dob incké říše. První díl Procesí mrtvých byl spíš gangsterka, zatímco druhý je zaměřený na členy gardy a infrastrukturu města.

Hrdina prvního dílu Kapak Raimi přijíždí do města, aby se stal gangsterem. Kapak a jeho strýc Theo Boratto se stávají mocnou dvojící, která rozšiřuje své teritorium a šíří strach, dokud se Kardinál nerozhodne, že je načase Thea zabít a chlapci nabídnout práci. Kapakovi se otevírá nový svět a zanedlouho se stává nejobávanější a nejmocnější osobou ve městě.

Vládu nad celým Městem má v rukou jediný muž – Kardinál. A toho si není radno znepřátelit. Nyní se to však někomu podařilo, když ve Skylightu brutálně zavraždil neznámou ženu bez jeho povolení. Když se Al Jeery nabídne jako záskok za kolegu, netuší, že jede vyzvednout mrtvolu své přítelkyně Nikoly Hornyakové. Jeery pracuje pro Kardinála jako člen jeho Gardy po mnoho let, snaží se být nenápadný a nedostávat žádné důležité úkoly, jenže teď je mu svěřeno vyšetřování Nikoletiny vraždy…

Kardinál: „Chci najít vraha Nikoly Hornyakové. Není to sice největší osina, kterou mám v zadku, ale irituje mě to.“ (str. 54)

Algiers Jeery se po nedobrovolném kariérním postupu učí, co obnáší práce detektiva, přičemž zabředává hlouběji do případu a dozvídá se spoustu zákulisních informací, o nichž by raději nevěděl. Jeery má léčitelskou schopnost zbavit lidi nočních můr a bolesti. Nevěří v boha, nezajímá se o parapsychologii, ale umí vycítit hrozící nebezpečí a má dobré dedukční schopnosti. Stopy ho zavádí k vysokému holohlavému černochovi, který má na tvářích vytetované hady, a podle popisu to není nikdo jiný, než nejobávanější nájemný vrah Paukar Wami.

Jeery: „Co bude teď?“ zeptal jsem se. „Půjdu po Wamim, on mě zabije a vy si začnete hledat někoho dalšího, kdo by vás obveselil?“ (str. 122)

Kardinál se rozhoduje na základě pocitů, protože nemá přílišnou důvěru v systémy a pravidla. Má schopnost nahlédnout do nitra člověka a rozpoznat, čeho je kdo schopen. Kardinálova kancelář je plná loutek, což není nic překvapujícího pro ty z nás, kteří už máme za sebou Procesí mrtvých. Podle nedávné vraždy Thea Boratta se dá odhadnout, že se jedná o dobu, kdy se začal Kardinál blíž zajímat o Kapaka Raimiho. Druhý díl tedy nenavazuje na první, ale ukazuje nám, co dalšího se v danou dobu ve městě dělo.

Příběh je vyprávěn z pohledu realistického Al Jeeryho, dochází na slangovou mluvu a občas i nějakou tu peprnou nadávku. Myšlenkové pochody hlavního hrdiny jsou zábavné a poutavé, takže si cynického Jeeryho brzy oblíbíme. Od začátku příběhu má čtenář spoustu otázek, a když se konečně na nějakou z nich dozví odpověď, vynoří se další záhada a nezbývá mu nic jiného, než pokračovat ve čtení a snažit se ji rozluštit společně s Jeerym.

Urban fantasy s hororovými prvky a detektivní zápletkou má svižný děj a spoustu nadpřirozených úkazů. Drsný thriller se dá považovat za psychologickou hru, kde si nejste jistí, komu můžete věřit a co se okolo vás doopravdy děje. Oproti Procesí mrtvých, kde Darren Shan popsal časové úseky pár větami, je druhý díl plynulejší, ačkoliv i tady občas uběhne pár týdnů, aniž bychom to postřehli. V tomto případě to však nepůsobí jako rušivý element, protože jsou tyto “výpadky” odůvodněné duševním stavem hlavního hrdiny.

Na horizontu pekla je čtivý román zaměřený na dospělé publikum, kde se mísí temnější a ponurá atmosféra. Dramatické a akční scény jsou na denním pořádku, černý humor děj značně oživuje, často dochází na ironické komentáře, nadsázku či vulgarismus. Dobrodružný příběh je plný napětí, osudové lásky, zrady, mistrné manipulace, touhy po odplatě a mnoho druhů vášní, mezi něž nepochybně patří i vraždění.

Vydal: Albatros – Plus; 2011