C. C. Hunter: Zrozena o půlnoci

Šestnáctiletá studentka Kylie Galenová zažívá v poslední době jednu nepříjemnost za druhou. Přítel Trey se s ní rozešel, rodiče se rozvádějí a ke všemu ji pronásleduje neznámý muž ve vojenském obleku. Jelikož je jediná, kdo záhadného muže vidí, musí na popud matky navštěvovat psychiatra. Když Kylie zatknou na večírku, už je to na její matku příliš, a tak Kylie odjíždí do letního tábora v Shadow Falls pro problematickou mládež.

Každý v kempu je obdařený nějakou paranormální schopností, ale pro Kylie je těžké tento fakt přijmout. Není ovšem žádný problém poskytnout jí důkaz o existenci nadpřirozených bytostí. Třeba Perry se dokáže proměnit snad ve vše, co si jen lze představit, a ani jednorožec pro něj nepředstavuje problém. Lucas Parker se mění ve vlka, upírka Della pije krev, čarodějka Miranda může kohokoli nechtěně proklít, protože své schopnosti pořádně neovládá, a Derek je poloviční nymfa. Každý je v kempu proto, aby se naučil ovládat svou moc. Pomůže toto místo také Kylie?

Pátrání po podstatě Kyliina původu zavádí čtenáře hlouběji do mysli jedinců nacházejících se v táboře. Nejedná se tedy pouze o Kylie a její osobní život, ale i příběhy mnoha dalších postav, které knihu ucelují a činí z ní příjemnou odpočinkovou četbu. Kylie sice vidí duchy a ostatní bytosti nedokážou přečíst její myšlenky, ale nikdo neví, kam ji zařadit.

Hlavní hrdinka je sympatická, nic nepředstírá a zbytečně nepřehrává. Bere si ponaučení z vlastních chyb, a ačkoliv prožívá citový zmatek, snaží se pomáhat svým přátelům. V průběhu děje Kylie zmoudří a dospěje, přesto nečekejte příliš zásadní změny. Jakmile přestane zavírat oči před realitou a uvědomí si, co se okolo ní doopravdy děje, prozře nejen ohledně tábora, ale také rodičů. Na svůj věk je Kylie poměrně statečná, prochází si mnoha zkušenostmi a strastmi najednou, takže lze pochopit, když si občas popláče. Její myšlenkové pochody jsou vtipné, a díky tomu se z mnohdy bezvýznamné či obyčejné události stává zábavná. Závěr příběhu a částečné rozuzlení týkající se Kyliiny osobnosti čtenáři pomůže mnohé pochopit.

Derek je do Kylie natolik poblázněný, že je ochoten za schůzku s ní platit vlastní krví. A obchody potvrzené krví se nedají zrušit. Kylie snadno podléhá jeho přitažlivosti, protože ji Derek nenechává chladnou, ale to ani Lucas. Postava Perryho děj oživuje, ale tajuplný Lucas přináší spoustu poznatků, jako je např. vysvětlení přeměny ve vlka nebo potřeby upírů. Je škoda, že je Lucasova postava záhy odsunuta na vedlejší kolej, takže si k němu čtenář nestihne vybudovat silnější vztah.

Zrozena o půlnoci je vyprávěna ve třetí osobě z pohledu Kylie, často dochází na humor, drama, ironické komentáře, nadsázku či slangové výrazy. Autorka propojila náš svět s nadpřirozenem zcela přirozeně a nenásilně. Fantasy příběh vykazuje prvky detektivky a romantiky a patří mezi nenáročnou četbu pro mladší publikum či romanticky laděné duše. Kniha je psána v odlehčeném duchu, tajemná zápletka má přiměřenou dávkou napětí a rozhodně čtenáře snadno upoutá. Rozjezd je pomalejší, ale vyprávění brzy začne nabírat na obrátkách, což završí svižný závěr s otevřeným koncem.

C. C. Hunter čtenáře postupně seznamuje s nadpřirozenými bytostmi, jejich schopnostmi a povahou. Svým zaměřením mi příběh trochu připomíná Percyho Jacksona a jeho příchod do tábora polokrevných, v kombinaci s Hex Hall. Autorka zatím napsala víc než deset úspěšných románů a Zrozena o půlnoci patří mezi první knihu z prozatím třídílného cyklu Údolí stínů.

Druhý díl by mělo vydat nakladatelství Baronet v roce 2012.

Vydal: Baronet; 2011