Nejlepší zahraniční knižní debuty za rok 2011

Máme tu závěr roku, který českým a slovenským příznivcům urban fantasy a dětí noci přinesl obrovské množství nových knih, pokračování oblíbených sérií i start úplně nových. O příležitost ke čtení v žádném případě nebyla nouze a nezbývá, než před nakladateli za jejich práci uctivě sklonit hlavu.
A přesto bych na chvíli odskočila od fantastiky vydávané v Čechách a podívala se na tři podle mého názoru nejnadějnější nové série debutujících autorů.

Kevin Hearne – Hounded (Iron Druid Chronicles 1)

Atticus O"Sullivan vede v Arizoně poměrně klidný život. Je majitelem okultního knihkupectví, prodává bylinkové čaje a ve volném čase chodívá běhat se svým irským vlkodavem Oberonem. Sousedé a zákazníci ho mají za milého, pohledného Irčana s trochu alternativnějším způsobem života a zvláštním tetováním. V zájmu vlastního bezpečí by se nikdy neměli dozvědět pravdu.

Atticus je poslední druid (to ví přesně) a není mu jednadvacet jako spíš jednadvacet století (plus mínus). Čerpá svou sílu a energii z matky země a kromě medailonu kolem krku vlastní ještě minimálně jeden kouzelný předmět, legendární meč Fragarach, který bohužel ne vždy býval tak úplně jeho. Velmi rozzuřený keltský bůh chce dostat meč za každou cenu zpět a spolu s ním i druidovu hlavu. Nahání kvůli tomu Attica po světě už pár stovek let a zdá se, že mu opět přišel na stopu.

Nadešel čas pro další útěk, ale co když se Atticus rozhodne jednou pro vždy zastavit a čelit svým nejhorším obavám? Bude k tomu bezpochyby potřebovat jakoukoliv možnou pomoc, ale snad ani ta od bohyně smrti, jeho právníků (upír a vlkodlak) a sexy barmanky posedlé prastarou hindskou čarodějnicí nemusí stačit. Pak už zbývá spolehnout se jen na staré dobré irské štěstí.

Hounded má vše, skvělé postavy, zajímavý příběh, humor i perfektně zpracovanou mytologii. Jediné, co postrádá, jsou prvky romantiky a víc stránek, protože ty mají ve zvyku přímo letět před očima. Další vydané díly mají název Hexed a Hammered a ubíhají úplně stejně rychle.

Web autora

 

Ben Aaronovitch – Rivers of London (Peter Grant 1)

Jmenuje se Peter Grant a až do ledna byl obyčejným strážníkem londýnské policie. Jenže pak jednou za soumraku při vyslýchání svědků brutální vraždy se mu podařilo získat výpověď od někoho, kdo byl už pár století mrtvý, a Peter v sobě odhalil schopnost vidět duchy. A toho velmi rychle přivedlo do hledáčku inspektora Nightingalea, posledního čaroděje v Anglii. Z Petera se obratem stal detektiv konstábl a první čarodějnický učeň, kterého Nightingale vzal za posledních padesát let.

Jeho život od té chvíle provází jisté komplikace, ale řekněte, kdo by se nechtěl učit čarovat, podnikat razie na upíry, vyjednávat příměří mezi znesvářenými bohy Temže nebo vyhrabávat hroby v Covent Garden? Naneštěstí Peter má i mnohem závažnější problém, a tím je renegát, pomstychtivý duch, který mění obyčejné Londýňany v loutky posedlé násilím a touhou vraždit. Zastavit ho a dát město znovu do pořádku zůstane právě na Peterovi. Otrava, nehledě na tu hromadu papírování na konci.
 
Rivers of London není kniha pro každého, ale to neubírá ani kousek na její kvalitě. Nečte se snadno, obsahuje britský slang, detailní popisy Londýna a ještě detailnější náhled do systému londýnské policie, ale na druhou stranu tu je i nepřekonatelný anglický humor a zajímavý příběh se zápletkou, která mění směr rychleji, než člověk stačí mrkat. Pokračování má název Moon Over Soho.

Web autora

 

Clay a Susan Griffithovi – The Greyfriar (Vampire Empire 1)

Upíři, dravci a nelidské zrůdy, které mají s představou pobledlého gentlemana společnou snad jen onu bledost, vyšli v roce 1870 ze svých úkrytů a ovládli celou severní polovinu zeměkoule. Miliony při tomto krveprolití zemřely a svět ovládl chaos. Zbytky lidí od úplné zkázy zachránila jen skutečnost, že zrůdy nesnesly žár jižní polokoule, a právě tam byla opět vybudována za pomoci železa a páry lidská království.

O sto padesát let později je náhle křehká rovnováha sil narušena poté, co upíři unesli mladou princeznu a dědičku Equatorie, říše postavené na troskách britského impéria, přímo do srdce svého klanového území. Její jedinou nadějí se nyní stává tajemný Greyfriar, legendární hrdina bojující proti upírům uprostřed jejich vlastních teritorií. Píše se rok 2020 a nová ničivá válka visí ve vzduchu, ale zároveň se otvírá i první kapitola největšího milostného příběhu, který svět alternativní historie a nejen on kdy spatřil. Věřte mi.

Zatímco u Hounded jsem vyzdvihla skvělý příběh a humor, u Greyfriara přichází na řadu uhrančivost, dokonalé zvládnutí několika paralelních linií a velkolepá tragičnost celého vyprávění. Pokračování této steampunkvé trilogie nese název The Rift Walker.

Web autorů

Ale dost už bylo vychvalování. Snad vám moje malá exkurze za hranice když už nic jiného pomohla o malinko rozšířit obzory, a kdo ví, třeba se s některou z jmenovaných sérií budeme moci příští rok seznámit i u nás. A jestli to nebude právě jedna z nich, dojde na jinou a na jiné, u kterých se bude příjemně snít.