L. J. Smith: Temné vize – Odhalení

Půvabná Kaitlyn Fairchildová dokáže skrz své kresby předvídat události. Mrzí ji, že nemá kamarády a nikdo ji nezve na večírky. Od devíti let o ní všichni ve městě vědí, že má jasnozřivé nadání, proto jí říkají čarodějka, přestože žádná čarodějka není.

Chudá Kait se zvláštním očima žije se svým otcem a před sebou má pochmurnou budoucnost. To se ovšem mění v okamžiku, kdy dostane nabídku podílet se na ročním testování velmi unikátního projektu. Zetesův institut chce ukázat světu, že mimosmyslové vnímání existuje. Hned po příletu do Kalifornie je Kait několikrát varována, aby se měla na pozoru nebo z institutu utekla. Nechápe, co tím neznámý muž myslí, tak si toho nevšímá. Brzy zjistí, že experiment, na němž se podílí, ohrožuje životy pětice studentů a že udělala chybu, když varování přehlížela.

Kaitlyn se cítí osamělá a přitom jediné, po čem touží, je získat přátele a naučit se ovládat své vlohy. K čemu je jí platná schopnost předvídat něčí neštěstí, když tomu nedokáže zabránit? S chlapci má špatné zkušenosti, takže není nadšená představou, že z pěti studentů budou tři chlapci a jen jedna další dívka. Své názory však přehodnotí po setkání s oslnivým Robem Kesslerem, který má léčitelské schopnosti. Ani Gabriel Wolf není k zahození, ale je příliš arogantní a sebestředný. Budoucnost, kterou si Kaitlyn malovala černě, se mění k lepšímu a ona je šťastná za šanci začít na jiném místě od začátku.

Hlavní hrdinka má pochybnosti, zda během testování v institutu obstojí a jestli se naučí ovládat svou schopnost. Pomalu nabývá sebedůvěru, je šťastná a získá kamarády. Kait si vždy myslela, že bude sama – bez partnera a přátel, ale díky institutu se vše obrací k lepšímu. Aspoň to tak zprvu vypadá. Jenže zdání může klamat…

Převážná většina děje se odehrává v institutu, kde probíhá testování na studentech. Čtenář si po celou dobu uvědomuje hrozící nebezpečí a vytuší, že v pozadí příběhu jde o něco víc. Cítí tu temnotu a ponurou atmosféru, přičemž se snaží odhalit machinace pana Zetese. Postupné poodkrývání záhad se střídá s vědeckými experimenty, docházkou do školy a osobním životem hlavních hrdinů, který je stmeluje a ukazuje nám povahové rysy jednotlivců. Není však vysvětleno, proč je Kait jediná, koho se snaží záhadný muž varovat. Proč nezvolil schůdnější cestu nebo dalšího studenta?

Fungování schopností je popsáno vědecky, ale přitom jednoduše a srozumitelně. Různorodost šestého smyslu je pestrá, zejména objevování, jak schopnosti fungují (největším překvapením pro mě byl Gabriel, který má ohromný potenciál). Myšlenky, nehlasná komunikace a zdůrazněná slova jsou psána kurzívou, což značně zpřehledňuje a odlišuje běžné rozhovory od důležitých.

První kniha série Temné vize – Odhalení je psána ve vážnějším duchu, bez násilných a krvavých scén (na nějaké to ublížení na zdraví také dojde, ale není to nic, z čeho by se slabším povahám udělalo špatně). Román nepostrádá napínavé či dramatické scény a obsahuje víc myšlenek než dialogů. Charakter postav je málo propracovaný, takže je až na pár výjimek lehce předvídatelné, kdo stojí na straně dobra či zla.

L. J. Smith napsala jednodušší příběh pro mládež a mísí v něm prvky romantiky, fantasy a detektivky. Závěr knihy je otevřený a já jsem zvědavá, co se ve druhém díle dozvím.

Vydal: Fragment; 2011