Margaret Weis: Jantar a železo

Jantar a železo je druhým dílem trilogie Temný učedník a přímo navazuje na první díl Jantar a popel, v němž jsme se seznámili s hlavními postavami – mnichem Rhysem, který není tak docela mnich, sám v sobě se nevyzná, ale snaží se vyřešit vážné problémy s nemrtvými, jeho kamarádem Rulíkem, šotkem, který mluví s mrtvými a má problémy v základních šotčích dovednostech, a Mínou, která je vyvolená boha smrti Chemoše.

Setkali jsme se také s bohy samotnými – zlou a marnivou bohyní Zeobim, která vzala pod křídla Rhyse, když se rozhněval na svého boha, a s Chemošem, bohem smrti, který si vytvořil nové přisluhovače, věčně krásné a nezranitelné, ale mrtvé a bezcitné Milované.

V tomto díle dále sledujeme osudy mnicha Rhyse a šotka Rulíka, kteří se snaží zastavit zkázu, kterou Milovaní představují. Protože se Milovaní nedají nijak zabít, snaží se Rhys alespoň zabránit svému bratrovi Leovi v napáchání příliš mnoha škod. Nakonec přijde i na to, jak Milované zabít, ale cena je strašlivá. Kromě problému s bratrem a Milovanými se Rhys ještě potýká s pozorností bohů a svým vlastním svědomím.

„A jak na to lidé reagují?“ zeptal se Rhys.
„Jak se dá čekat. Někteří se teď bojí, že je chce každý kolemjdoucí zavraždit. Jiní si myslí, že je to výmysl, který má získat církvi další lidi.“ Patrik se křivě usmál a pokrčil rameny. „Většina se tomu vysmívá. Ale to můžeme probrat ráno. Teď si pojďte lehnout.“ (str. 141)

Mína má zase problémy se žárlivostí boha Chemoše a svou vlastní minulostí, o které nic neví, ale touží se dozvědět víc. Ani bohové nezahálí, a tak se můžete těšit na jejich spory a diplomacii. Blíže se seznámíme s bohem temné magie Nuitárem, který intrikaří stejně jako ostatní a příliš se bojí zklamání, než aby někomu věřil, a tak se ostatním nesvěřuje. Potkáváme také Rhysova původního boha Majereho, a i když se o něm nedozvíme o moc víc, lépe ho pochopíme. Chemoše ani tak moc nezajímají Milovaní jako artefakty, které se snaží získat z mořského dna. A z neznámého důvodu následují Milovaní spíše Mínu než Chemoše.

V druhém díle můžeme vidět, jak se nám postavy vyvíjejí a jejich charakter se dále utváří. Především u Rhyse je patrný vývoj charakteru v závislosti na událostech. Není to samozřejmě jediná postava, která se vyvíjí, ale lze to na ní lépe pozorovat, protože je to on, kdo se musí srovnat se sebou i s bohy. Rulík je šotek, a tak se ho dotkne jen máloco, ale i on zažije krušné chvíle, které ho změní.

V příběhu sice není mnoho bojů a bitev, ale to mu na zajímavosti neubírá. Autorka Margaret Weis hladce plynoucí děj občas okoření příjemným humorem. Závěr lehce překvapí a naladí na pokračování. Pokud jste to již neudělali, určitě si nejdříve přečtěte první díl Jantar a popel, protože v opačném případě se připravíte o důležité informace a souvislosti.

Děkuji nakladatelství Fantom Print za poskytnutí recenzního výtisku.

Ukázka z knihy

Vydal: Fantom Print; 2011