Krevní pouta Tanyi Huffové

Jak znalci a příznivci žánru vědí, upíři nejsou mrtví, ale nemrtví, a už pár let zažívají boom. "Upír do každé rodiny, upír do kina i televize, upír do každého nakladatelství." A tak se i do české kotliny v roce 2009 dostala díky nakladatelství Brokilon série Krevní pouta.

Kanadská autorka Tanya Huffová (*1957, Halifax, Nové Skotsko, Kanada) začala psát detektivní sérii Krevní pouta o soukromém očku Vicki Nelsonové na začátku 90. let, tedy v době, kdy žánrový mix, natož současná městská fantasy byla ještě v plenkách, a i dnes slavná matka žánru paranormal fantasy Laurell K. Hamiltonová měla problém, aby jí někdo vydal první knihu o Anitě Blakeové. Přesto se Kanaďance podařilo v roce 1991 protlačit na trh román Cena krve, v němž jednou z hlavních postav je upír, a to prý byli tenkrát upíři "mrtvý žánr". Jak ale znalci a příznivci žánru vědí, upíři nejsou mrtví, ale nemrtví, a už pár let zažívají boom. "Upír do každé rodiny, upír do kina i televize, upír do každého nakladatelství." A tak se i do české kotliny v roce 2009 dostala díky nakladatelství Brokilon série Krevní pouta.

V té době už v Praze řádila Tina Salo a fanynky vzdychaly nad krásou Edwarda ze Stmívání. Krevní pouta však nejsou ani krvavou akční řežbou, ani zamilovanými románky pro náctileté slečny. Autorka napsala starou dobrou detektivku s nadpřirozeným prvkem, čímž se liší od současné záplavy vydávaných upířin (v současnosti to vypadá spíš na nekonečnou povodeň, v níž je uměním vylovit kvalitní a neotřepaný příběh) a přibližuje se spíše stylu mužských kolegů Jima Butchera či Simona R. Greena.

„Vždyť já se na horory ani nedívám. Tak proč, k čertu, hraju v jednom z nich hlavní roli?“  Vicki (Spojení krve)

Tanya Huffová svou hrdinku Vicki Nelsonovou stvořila jako nezávislou mladou ženu, která miluje svou práci a je v ní víc než dobrá. Kromě potíží se zrakem a muži jí autorka přihodila do cesty ještě stvůry, o nichž lidstvo nemá tušení. Postupná ztráta vidění přinutila Vicki k odchodu od policie. Založila si proto soukromou detektivní kancelář, ale případy se jí moc nehrnuly. Takže když jí Coreen, přítelkyně první oběti „upíra“, nabídla peníze za jeho dopadení, Vicki případ vzala, přestože na žádné upíry nevěřila. To ale jen do okamžiku, než při svém pátrání narazila na Henryho Fitzroye, čtyřsetpadesátiletého nemanželského syna anglického krále Jindřicha VIII. Henry ovšem není žádný akční hrdina, ale spisovatel milostných románů pro ženy, který si užívá upířího klidu v Torontu. Chtěl by od svého neživota něco víc, či aspoň někoho, komu by se mohl svěřit, protože náhodné známosti ho začínají nudit. Z jeho klidu ho vytrhne městem se šířící panika o upírovi, kterou chce zarazit dřív, než lidé začnou v upíry opravdu věřit.

„Henry, právě jsem si na něco vzpomněla. Nenávidím venkov.“ Vicki (Stopy krve, str.65)

V Ceně krve tak Vicki bojuje proti démonovi, ve Stopách krve se snaží s pomocí Henryho vypátrat, kdo jde po rodině vlkodlaků. Smečka vlkodlaků přináší do jinak všední detektivní zápletky řadu vtipných situací a trojúhelník Mike – Vicki – Henry nezůstává pozadu. Hlavně pánové se snaží dokázat, kdo je tady větší chlap. Detektiv Mike Celluci, bývalý kolega Vicki a příležitostný milenec, má dlouho potíže přijmout existenci čehokoli nadpřirozeného, dokonce i když vidí na vlastní oči, co je Henry zač. Milostný trojúhelník je problém, se kterým si tvrdohlavá Vicki neví rady, proto se ho snaží co nejdéle odkládat na vedlejší kolej a raději zachraňuje město před oživlou mumií v Liniích krve.

„Kam se poděli všichni chlapi, kterým jde jenom o postel?“ Vicki (Spojení krve)

Hrdinové řeší případy a vztahová linie mezi nimi je vedlejší, nabývá však na váze zejména v posledních dvou dílech Spojení krve a Dluh krve. Právě emoce, ať už vyznání, hádky, či žárlivé výstupy, postavám dávají další rozměr, který chybí třeba u podobné detektivní série o Harrym Dresdenovi autora Jima Butchera. Zdá se, jako by autorka v citových, emočně vypjatých scénách byla spisovatelsky nejvíce vyzrálá, protože tyhle dva díly působí na čtenáře nejsilněji. Vickiin život už mnohokrát visel na vlásku, ale nikdy tak tence, jako ve Spojení krve, navíc zde řeší vyloženě osobní případ smrti své matky, takže čtenář navenek chladně působící hrdinku poznává více do hloubky. Obdobně Dluh krve ukazuje sílu vztahu Vicki jak k Mikeovi, tak k Henrymu, ač se zprvu zdálo, že jsou to jen takové "volné známosti". Jakkoli ožehavé může být téma obchodu s lidskými orgány, vedle vztahu mezi ústředním trojúhelníkem padá na vedlejší kolej, což ještě umocňuje Vickiino hledání a uvědomování si svého nového já. Scény mezi Vicki a Henrym se tak stávají tím nejsilnějším a nejpoutavějším v celé páté knize.

„Už toho mám až sem… vás obou. Strčte si laskavě tu smradlavou záležitost týkající se nočních tvorů, kam patří! … Vůbec nikoho ani trochu nezajímá, který z vás je hlavní ghúl, kromě vás dvou!“ Mike (Dluh krve)

Povídky v knize Krevní banka jsou nástavbou k sérii a odehrávají se v různých časových obdobích, jak před příběhem ze série, tak po ní, nelze je tedy považovat za šestý díl. Nejen díky dodatečné povídkové sbírce je poznat, jak moc ráda se autorka po letech ke svým postavám vrací (Krevní banka vyšla s odstupem devíti let od původní série), ale také proto, že se rozhodla na sérii volně navázat a napsat trilogii Smoke books, kterou chystá nakladatelství Brokilon v příštím roce vydat pod názvy Kouř a stíny, Kouř a zrcadla a Kouř a popel.

V USA a Kanadě se o druhou vlnu popularity knih postaral seriál s názvem Blood Ties vysílaný v letech 2007 a 2008 na stanici Lifetime (u nás vysílala AXN), který se však ke smutku všech fanoušků dočkal jen dvou řad. V hlavních rolích jsme mohli vidět Christinu Cox jako Vicki Nelsonovou, Kylea Schmida jako upíra Henryho Fitzroye a Dylana Neala jako policistu Mikea Celluciho.
Upoutávka k seriálu

Nedávno vyšla v USA antologie urban fantasy The Wild Side, v niž lze najít i povídku o Vicki zvanou Songs Sung Red, která byla původně určená pro druhou řadu televizního seriálu Blood Ties, ale nebyla nakonec realizována. Na webu WebSription.net, kde lze ebook objednat, je právě tato povídka jako ukázka, takže pokud umíte anglicky, můžete si ji tam přečíst.

Tanya Huffová (*1957, Halifax, Nové Skotsko, Kanada) strávila tři roky jako kuchařka u Rezervního vojska kanadského námořnictva. Bakalářské studium aplikovaných umění v rozhlase a televizi dokončila v roce 1982. V letech 1984 až 1992 pracovala v torontském knihkupectví Bakka specializovaném na fantastiku. Během té doby napsala 7 knih a 9 povídek. Poté se z Toronta odstěhovala na venkov, kde dodnes žije spolu s partnerkou, spisovatelkou Fionou Pattonovou, spoustou koček a čivavou. Od té doby se plně věnuje spisovatelskému řemeslu. Několik jejích knih a povídek bylo nominováno na kanadskou literární cenu Aurora (Smoke and Ashes, The Second Summoning, povídky All Things Being Relative, Death Rites ad.) Její nejnovější knihou je The Wild Ways, která vyjde v listopadu 2011. Jedná se o pokračování knihy The Enchantment Emporium.
Web autorky

Recenze:
Cena krve
Stopy krve
Linie krve
Spojení krve
Dluh krve
Krevní banka