Kazatel / Priest (2011)

Jeden z posledních hororových filmů s upírskou tématikou a prvky westernu, kde hlavní roli hraje Kněz. Nečekejte však neškodného duchovního v kutně. Tohle je příběh muže, který se obrátí zády k Církvi, aby ochránil ty, kteří jsou jeho srdci nejbližší, i nic netušící obyvatele města.     

 

Předlohou k natočení tohoto, 87 minut trvajícího, snímku byl korejský komiks stejného jména. Světlo světa měl původně spatřit již na podzim 2010. Premiéra však byla přeložena na leden 2011 a v kinech jsme si jej díky tomu mohli vychutnat rovnou ve 3D. Dle původního návrhu se měl v hlavní roli objevit herec Gerard Butler a režírovat jej měl Andrew Douglas. Ten natočil remake původně italského hororu o masakru v Amityvillu s názvem 3:15 zemřeš.

Režie se nakonec ujal Scott Stewart, který je znám hlavně díky vizuálním efektům k filmům jako Sin City, Jurský park a Iron Man. Jako režisér se osvědčil u snímku Legie, kde si hlavní roli zahrál stejný herec jako zde. Řeč je o anglickém herci jménem Paul Bettany (1971), který vystupoval v Royal Shakespeare Compeny, kde si jej vyhlédli do filmu Příběhu rytíře a roli Goeffreye Chaucera mu napsali přímo na tělo. Do mnišské kutny se také neoblékal poprvé, ale již po třetí. Nejprve ve Hře o smrti (Reckoning, 2003), kde coby kněz Nicholas, který se, poté co ho nachytali in flagranti a on opustil město, přidává ke kočovné společnosti, která vyřeší náhlá úmrtí mladých chlapců v okolí. A po druhé, jako albín Silas v Šifře mistra Leonarda, který je schopen, pro obranu své víry a svého pána a zachránce, i zabít.

Role záporáka se ujal herec, původem z New Zélandu, Karl Urban (1972), kterého známe hlavně z trilogie Pán prstenů jako Éomera, dále z Chronicles of Riddick v roli Vaaka, a také jsme ho mohli spatřit v novém Star Treku. Neohroženého mladé šerifa si zahrál Cam Gigandet (1982). K jeho nejznámějším rolím patří například rváč Ryan z Never Back Down a Jack z Bourlesque. Za roli upíra Jamese v Stmívání získal, spolu s Robertem Pattinsonem, MTV Movie Awards za Nejlepší souboj. Malou roli si zahrál i Stephen Moyer (1969), kterého proslavila hlavně role Billa Comptona v True Blood.     

Lucy si zahrála dcera slavného anglického zpěváka a skladatele Phila Collinse, Lily Collins (1898). Kněžku ztvárnila herečka Maggie Q (1979), bývalá modelka a představitelka Nikity v stejnojmenné televizní sérii televizní stanice CW.

Představte si svět, kde již odpradávna existují dvě rasy, které mezi sebou neustále bojují. Na jedné straně lidé, na druhé upíři, nelidská stvoření, mnohonásobně rychlejší a silnější. Po staletí bojů, nejenže téměř zničili sebe navzájem, ale i svou planetu. Lidé žijí vyděšeni za branami měst pod ochranou Církve. Té se podařila nalézt účinná zbraň proti těmto nočním monstrům. Kněze. Bojovníky s výjimečnými silami, kterým se podařilo vyhladit většinu upírského plémě. Zbytek byl zavřen do rezervací s vysokou ostrahou. Kněží, kteří přežili, byli rozpuštěni, protože se jich Církev bála a jejich služeb nebylo již potřeba. Museli se vrátit k normálnímu životu, bez boje a upírů. Někteří však ne na dlouho.

V pustině nedaleko Augustinu žije Owen Pace (MOYER), bratr hlavního hrdiny, jeho žena Shannon (AMICK) a jejich dcera Lucy (COLLINS). V době večeře jsou napadeni hordou upírů. Shannon je zabita, její manžel těžce zraněn a Lucy unesena. Owen posílá pro svého bratra šerifa Hickse (GIGANDET). Ten se vydává do Cathedral City, kde na každém rohu uslyšíte: „Jít proti Církvi, znamená jít proti Bohu.“ Hicks najde našeho Kněze a vše mu poví. Ten se ve slepé víře obrací k Církvi pro pomoc při hledání Lucy. Hlava Církve (PLUMMER) však odmítá uvěřit, že by upíři dokázali uniknout z rezervace a zakáže Knězi, pod pohrůžkou exkomunikace, opustit město a otřást tak důvěryhodností Církve v očích obyvatelů. Když se Kněz vzepře jejich vůli, pošlou za ním další 4 Kněží, aby jej přivedli, živého či mrtvého.

Kněz se nejprve s Hicksem vydává za Owenem, který pomalu umírá, prosí bratra o nalezení Lucy a  zároveň se mu svěřuje, že jej Shannon nikdy nepřestala milovat. Jejich cesta pokračuje do rezervace Mangshane, která je však až na pár upírů a jejich spřízněných, opuštěná. Odtud se vydávají do jednoho z největších úlů, Solar Mirror. Místo, které našeho Kněze stále straší ve snech. Zde narazí na jednoho z vyslaných Kněží. Ženu (Maggie Q), která Kněze tajně miluje, i když je pro ně láska zapovězena, a i přesto, že ví o jeho citech k Shannon. Všichni tři pokračují po upířích stopách do Jericha. To je, pod taktovkou nového vůdce upíru, prvního lidského upíra vůbec, jménem Black Hat (URBAN), naprosto zničeno, všichni lidé zabiti a tři Kněží ukřižování.

Upíří armáda cestuje vlakem, jehož cesta vede do City, kde není Slunce, takže by jim nic nebránilo pozabíjet všechny jeho obyvatele. Jedinou možností je vyhodit do povětří koleje i s vlakem, plus před tím zachránit Lucy.

Samozřejmě všechny čeká správný happy end, teda skoro všechny. Pokud jste si oblíbili postavu jménem Black Hat, musím vás zklamat, ale ten to opravdu nepřežije. Zemře rukou Kněze, jak jinak. Ostatní upíry zabije výbuch vlaku. Ale šťastným shledáním šerifa a jeho milé Lucy to nekončí. Kněz se vrací do City a předhodí upíří hlavu Církvi přímo pod nohy. Když mu ani potom nevěří, řekne jim, ať si prohlédnou trosky vlaku kousek před městem. Je tam tisíce těl, jen jedno, to nejdůležitější, chybí. Královnino.

Pádný důvod proto, aby se Kněz s ostatními znovu povolanými Kněžími, vydal na další výpravu.