Rozhovor s redaktorem X: Renča

Drobky o DN / 31.8.2011 /

A na závěr Renata Heitelová. Who? Me?

Tak začněme zlehka, odkud jsi?
Z města nedaleko slovenských hranic, které v poslední době asi nejvíc proslavili Tomáš Berdych, Markéta Irglová a už více než dvě desítky let kapela Mňága a Žďorp (jedna z mála, co občas poslouchám). Ano, hádáte správně, jde o Valašské Meziříčí.

Čím se živíš v „civilním životě“?
Od absolvování EkF VŠB v Ostravě v roce 2002 pracuju na kumulované funkci účetní/personalista/ekonom v menší firmě. Dnes nějak nechápu, co mě vedlo ke studování ekonomie, protože mě to moc nebaví. Ale živí mě to.

Jak ses dostala k žánru SFFH?
Prvně přes filmy a seriály (Highlander, Terminátor, Star Wars, Matrix, Buffy), knih ze žánru jsem až do roku 2007 četla minimálně a spíše náhodně (Poslední člověk, Neviditelný, Dracula, Frankenstein), ale pak jsem se na webu buffy-angel.org dozvěděla o tehdy téměř neznámém Stmívání a na primeval-slayer.com o Anitě Blakeové (díky, Símo) a byla jsem nenávratně chycena ve světě fantazie, ve kterém se pohybuji dodnes. Nejradši mám žánr urban fantasy, takže děkuji Fantom Printu, že nás čtenáře tak bohatě a kvalitně zásobuje. Přečetla jsem i pár upírských knih pro teens, ale to mě tak nebaví a navíc mi přijde, že se to hodně podobá jedno druhému. Ale asi je to věkem, prostě mám radši hrdiny, kteří jsou mi věkově bližší. Abych si udržela přehled o přečtených knihách, zaregistrovala jsem se na Legii (díky, Alraune).

Vzpomeneš si ještě, kdy a jak jsi web Děti noci objevila?
Děti noci jsem objevila někdy v létě 2007, protože jsem hledala informace o dalších knihách s upírskou tématikou. A díky Dětem noci se tak vrhla na tvorbu Jenny Nowak, které jsem propadla :) Pak jsem web navštěvovala pravidelně, a když v roce 2008 vzniklo fórum, tak jsem se zaregistrovala. Byla jsem ráda, že jsem konečně našla lidi, se kterými můžu diskutovat o přečtených knihách. V mém přímém okolí tenhle žánr nikdo nečetl, ale už jsem nakazila dva kolegy v práci, kterým knihy půjčuju. Oni však nemají jako já potřebu se k nim vyjadřovat a diskutovat někde veřejně na fórech, ani třeba číst recenze.

Zkus jmenovat tři knihy, které tě nejvíc ovlivnily.
Můj čtenářský život je poměrně pestrý, a tomu odpovídají i tři knihy, které mne nakoply žánrově dál. V dětství to byly mayovky – tedy Vinnetou a spol. Tam jsou tak černobílé postavy, že vás to prostě podobně jako pohádky naučí rozlišovat dobro a zlo, což je pro dítě fajn. Někdo poukazuje na Mayovu rasovou nadřazenost, která je vyjádřena vždy vyhrávajícím bílým mužem, ale já bych naopak řekla, že tyhle knihy mi pomohly být mnohem víc open-minded k jiným náboženstvím a národům.

Později jsem naopak hledala hrdiny, kteří se pohybují na hraně světlé a temné strany síly, kteří čelí svým vnitřním běsům, kteří jsou dobří a zlí zároveň. Příkladem toho může být Heathcliff z Na větrné hůrce či Michael Corleone z Puzova Kmotra (knihy o mafii se mne taky držely dlouho). No a od toho už je jen krůček k upírům a vlkodlakům, protože právě v nich se většinou obě stránky povah snoubí.

Hamiltonové a její Anitě vlastně můžu poděkovat i za to (a potažmo Tritonu, že dělal tak dlouhé přestávky ve vydávání knih :-) ), že jsem se odvážila číst knihy v angličtině. Dnes mám za sebou nepočítaně titulů, to bych před pár lety rozhodně netipovala (angličtinu jsem měla ve škole naposledy v r. 1998, takže to byla dost dlouhá přestávka). Anitě však děkuji i za další posun ve svém uvažování. Všimli jste si, jak ona stále posouvá hranice toho, co považuje za normální a běžné? Opravdu bych si dřív nemyslela, že budu tak v pohodě číst třeba o mileneckém vztahu osob stejného pohlaví. Dnes to beru jako běžné (Noční běžci, Smoke Books ad.), i když jako ženská raději čtu o chlapech :)

Tvé tři nejoblíbenější filmy/seriály?
Své seriálové období jsem měla jako náctiletá v 90. letech (Akta X, Nikita, Přátelé, BH90210), v současnosti televizi a seriály nesleduji skoro vůbec, až na ty upírské :) A samozřejmě jsem si letos nenechala ujít Hru o trůny, to byla prostě nádhera. Pár oblíbených filmů jsem už jmenovala ve třetí otázce, kromě nich je to třeba Kmotr, Amadeus a z nedávné doby Ať vejde ten pravý.

Jak moc potřebuješ ke svému životu hudbu a co nejradši posloucháš?
Odpověď je podobná jako u předchozí otázky. Nevím, zda je to tím, že hudbu člověk nejvíce vnímá v pubertě, tenkrát jsem sledovala MTV, různé hudební pořady, neustále měla v magneťáku čistou kazetu, abych mohla nahrávat, kdyby v rádiu hráli nějakou oblíbenou písničku :D Dnes si CD pouštím jen velmi zřídka a současnou hudební scénu téměř neznám. Protože nesleduju večerní televizní zprávy, mám kvůli nim v práci přes den naladěn Radiožurnál, abych nebyla mimo dění, a tam pouští jen osvědčené hity jako kulisu ke zpravodajství, což mi vyhovuje. Co jsem v posledních letech házela častěji do přehrávače, byli třeba Katka Koščová a Peter Cmorík, ale líbí se mi i některé songy od Pink.

Co tě na webu Děti noci nejvíc zajímá, co tě tu drží?
Drží mě téma nesmrtelných nočních tvorů, kterému jsem propadla, a lidi stejně zatracení, se kterými můžu diskutovat o takových blbostech, jako jsou třeba vysunovací špičáky a způsob proměňování vlkodlaka :))

Co ti web dal či vzal?
Vzal mi čas, který bych stejně věnovala jiným nedůležitým činnostem, a dal mi neskutečně mnoho. Když jsem tu jako fanoušek před čtyřmi lety zavítala, tak jsem si rozhodně nepředstavovala, že tu budu později sama psát články, natož recenzovat knihy. Za nakopnutí děkuji jak Magiere a Dark Knightovi, tak Robertu Pilchovi, který mi poslal první recenzák před dvěma lety. Na to navázalo recenzování pro Fantasyi a Sarden, zapojení se na webu Pevnosti, korektury Anity a dalších knih, prostě řada událostí, ke kterým bych se nedostala bez začátků na Dětech noci a bez získání určité dávky sebevědomí. S tím vším souvisí další věc – seznámení se se stejně zaměřenými lidmi, se kterými jsem se díky FF setkala i osobně.

Co čekáš, že se na webu změní za 5 či 10 let? Bude tu ještě? Budou se o tuto tématiku lidé stále zajímat?
Téma upírů a vlkodlaků zažívá v posledních letech neskutečný boom, na kterém se vezou nakladatelé i filmaři, takže teď vychází spousta knih, o kterých tu můžeme psát, a sem tam film či seriál. Sama se zajímám o tenhle typ literatury a filmů asi 20 let, ale chápu, že pro někoho je to jen náhodný zájem, co mu vydrží pár měsíců či let. Na webu i na fóru se někteří lidé vytrácejí a přicházejí noví, pár nás tu ale je už nějaký ten pátek. Web tu bude snad tak dlouho, dokud budou redaktoři mít zájem pro něj psát a fanoušci ty články číst.

Tím vyzývám všechny, kteří mají zájem psát pro Děti noci, ať klidně zkusí nějaký článek, filmovou recenzi či povídku sami napsat a poslat mi to. Když to bude fajn, ráda zveřením na webu. Možná taky jen potřebujete nakopnout, jako před pár lety já ;)

Články redaktorky

Komentáře: 23

 • finka 31.8.2011na0.00

  Ráda jsem tě, Renčo, blíž poznala! Třeba se uvidíme někde i osobně:-). Hodně z nás se na tyto a další stránky dostalo podobně jako ty. Ale já, na rozdíl od tebe nebudu nikdy recenzovat atd. Moje názory jsou dost radikální a byl by to boj, že Axio:-).

 • Axia 31.8.2011na0.00

  Náhodou, finko, v poslední době jsme se dokonce i párkrát shodly :-))
  Každopádně, Renčo, děkuju. Konečně máme možnost poznat tu osobu, díky které tu každý den objevíme něco nového :-)

 • Cukýna 31.8.2011na0.00

  Vím, že ty jsi člověk, který hudbu k životu nepotřebuje, ale všimla sis, že většina odpověděla, že hudbu poslouchá téměř pořád? Já nesnesu ticho (možná proto jsem tak upovídaná. Když nic nehraje, mám nutkání vyplnit ticho slovy – no dobrá, to je jen výmluva. Jsem ukecaná). V životě toho stíháš opravdu hodně, a to ses ani nezmínila o tom, že jsi jedním z obránců Pevnosti. Jsi velice činorodá, a máš výborný vkus na filmy, seriály i knihy. Kdykoliv mi něco doporučíš, můžu se spolehnout, že se mi to bude líbit.

 • Renča 31.8.2011na0.00

  Tu Pevnost dost flákám, dřív jsem tam byla denně a účastnila se diskuzí, vymýšlela nové, snažila se přicházet s nápady na vylepšení webu. Ale zasekli se tam programátoři, takže se to nikam nehýbe a lidi tam pomalu ale jistě přestávají chodit :( Už tam jen občas nahodím článek napsaný pro DN.

 • Renča 31.8.2011na0.00

  to Finka: moje názory na některé věci jsou taky dost radikální, ale většinou je nevyjadřuji nahlas, v tom jsem trochu zbabělec. Kdybych se projevovala "nahlas", tak se přivazuji ke stromům, lezu na komíny, účastním se demonstrací a jsem zelený levicový extrémista :)

 • Renča 31.8.2011na0.00

  to Cukýna: ticho je dnes velmi vzácné :) A pokud se celý den pohybuješ v rušném prostředí, tak je ticho prostě balzám :) Ani u čtení si hudbu nepouštím, a když bych to udělala, tak hlasitost na jedničce, a ještě by to muselo být beze slov, nejlépe klasika, třeba Vivaldiho Čtvero ročních období si dokážu představit :)

 • Radek 31.8.2011na0.00

  super rozhovor! Renča je mi ze všech redaktorů nejsympatičtější:)

 • Cukýna 31.8.2011na0.00

  U čtení si hudbu taky nepouštím. Já si ticho užiju v práci (pokud není výplatní termín, tak mám v kanceláři ticha požehnaně). A snad i proto hned jak přijdu domů, pouštím hudbu. Co se týče Pevnosti, taky jsem si všimla, že to tam nějak stagnuje. Snad sebou programátoři pohnou dřív, než tam lidi přestanou chodit úplně.

 • Sevia 31.8.2011na0.00

  Stejně jako řekla už Cukýna, moc tě obdivuji za to, kolik věcí stihneš, za příval dobrých nápadů a za to, že díky tobě web vypadá právě tak, jak vypadá.

  Anita a prodlevy ve vydávání dílů v češtině – i já jsem se díky tomu donutila číst anglicky, kdybych jen tušila kam to povede a kolik skvělých knih díky tomu objevím. Za všechno může Jean-Claude :)

 • finka 31.8.2011na0.00

  to Renča: sama jsem hodně zelená:-), že by to bylo tím? Musím se hodně tlumit, ale někdy se to nepovede:-).
  to Axia: hodně se kontroluju a často raději v debatách mlčím…v rámci všeobecného blaha, jinak, samozřejmě, všechno vím nejlíp :-))))

 • Renča 31.8.2011na0.00

  děkuju, že vám tu připadám něco platná :)

 • Kometa 31.8.2011na0.00

  Zajímavý rozhovor. A myslím, že bychom mohli založit klub čtenářů, které Anita (resp. Triton) donutila číst v angličtině. :D Já bych se taky přihlásila.

 • Cukýna 31.8.2011na0.00

  Něco platná, Renčo? Dobrý vtip. Na tobě stojí celý chod stránky. Tolik nápadů, článků, zajišťování lidí, domluva s nakladateli, organizování soutěží a zajišťování odměn… řekla bych, že všichni víme, co děláš, a že to děláš velice dobře.

 • darkwitch 31.8.2011na0.00

  Taky se přidávám k těm co jsou rádi za Renču a děkuju za to kolik toho pro nás milovníky nočních tvorů děláš :)
  Já stejně pořád nechápu jak to děláš, že toho stíháš tolik…

 • Tor 1.9.2011na0.00

  celý ten nápad s představením Dětí noci byl skvělý. Nevim jak dlouho sem chodím očumovat, lapat info a tipy, ale teď tu budu strašit denně, jste mi bližší. A moc rozumím Renčině potřebě ticha, kraválu má člověk v životě dost a dost.

 • Renča 1.9.2011na0.00

  Myslím, že i my v rámci redakce jsme se blíže poznali, takže to posloužilo nejen čtenářům :)

  Ještě k té hudbě: tu otázku jsem položila naschvál, protože vím, že jsme v tomhle dost divná, tak mě zajímalo, jak jsou na tom ostatní :) Občas si něco poslechnu, třeba i zajdu na koncert či hudební festival, ale důležité je to slovo "občas". Aniž bych se chtěla kohokoli dotknout, tak prostě nechápu lidi, kteří si pouští muziku či cokoli jiného přímo do sluchátek, navíc třeba i tak nahlas, že to slyší i opodál stojící :)

 • Radek 1.9.2011na0.00

  a budou ještě někdy rozhovory? ale na jiné otázky, třeba oblíbené jídlo a tak.. :)

 • Renča 1.9.2011na0.00

  Možná budou :) Byla snaha pokládat otázky k tématu webu, myslím, že oblíbené barvy, jídlo atp. by lidi moc nezajímaly. Ale není problém se dotazovat v komentářích ;)

 • Petra 1.9.2011na0.00

  Segra, jsem na Tebe pyšná!!!:-))

 • moira 1.9.2011na0.00

  pěkný rozhovor! když je tak všechny čtu, skoro lituju, že tu nesedím s vámi! :D jste super kolektiv a jsem strašně ráda, že držíte děti noci stále tak dobrým webem, jakým je. :))

 • Renča 1.9.2011na0.00

  díky, Peťo. :)

  Jsem ráda, že všichni ze současné redakce byli ochotni odpovídat na otázky. Možná to svědčí o "kolektivním duchu", i když se většinou osobně moc neznáme :)

 • Johanes 30.12.2013na18.30

  ahoj renčo stranka je dobra a docela zajímavá trošinku my chybí postavy z filmu i z těch nově natočených filmu jako např: film anděle a demoni a z mých oblibených postav to jsou padlý andělé ,černý andělé , nemrtvý apod. větší čast těchto postav vidívám u vas v komentařích podle knížní předlohy a možná je škoda ,že se tu zatím neobjevily ve filmotece v jakemkoli žanru ať je to serial nebo film :-) moc se mi tyto stranky libí a myslíím si ,že na něco přijdete držím palce :-)

  • Renča 30.12.2013na18.41

   Ahoj,jednak děkuju, že se ti web líbí.
   Nejsem si přesně jistá, o jaký typ článku vlastně žádáš. Rozbor nějaké konkrétní filmové postavy? Jinak obecněji je to tak, že je tu daleko víc redaktorů, kteří rádi čtou a píšou na knihy recenze, než těch, co sledují filmy a seriály a jsou ochotní o nich psát. Proto je filmových článků mnohem méně než literárních. A taky samozřejmě žánrových film a seriálů je ročně mnohem méně než vyšlých knih.

   A jak už jsem mnohokrát psala a vyzývala, dveře do redakce jsou otevřené pro všechny, kdo se o žánr zajímají a chtějí o něm psát ;) Což jsem koukám napsala i tady na závěr rozhovoru.

   Kdo má zájem pro web psát, kontakty na celou redakci, a tedy i na mě, jsou v sekci „O webu – Redakce“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

Cookie je krátký textový soubor, který navštívená webová stránka odešle do prohlížeče a následně uloží na váš disk. Ukládají se různé informace a nastavení, určená k lepšímu načítání webu, započítání do číselníků počítadla návštěvnosti, nebo v případě stránek s reklamním obsahem, vyhledá podle jiných již uložených cookies, reklamu přímo pro vás. Jak jste někde hledali novou pračku, vyskočí na vás pračky na každém webu, který si reklamou přivydělává.
Více informací naleznete na odborných stránkách, u tetičky WIKI, nebo strýčka Googla.

S pozdravem
Děti noci

PS: U nás pračky ani jiná zařízení nenaleznete :)

Zavřít