Rozhovor s redaktorem VIII: Axia

Nepostradatelná členka našeho týmu, bez které bychom byli ochuzeni o řadu rozhovorů s oblíbenými spisovateli. Na dotazy dnes odpovídá překladatelka a recenzentka Zuzana „Axia“ Ľalíková.

1) Tak začněme zlehka, odkud jsi?

Z města Praha.

2) Čím se živíš / co studuješ v „civilním životě“?

Studuji na Karlově univerzitě obor informační studia a ke studiu pracuji v knihovně.

3) Jak ses dostala k žánru SFFH?

Tak to budu muset zavzpomínat. Mojí první SF knihou byl v mých tuším jedenácti letech Ostrov delfínů od mistra Clarkea. Díky Arthuru Clarkeovi jsem se zamilovala do SF. K fantasy jsem se dostala až na střední škole díky Čaroději Zeměmoří od Ursuly LeGuinové a Harrymu Potterovi, ale klasické fantasy jsem nikdy nepřišla na chuť. Pán prstenů, Kroniky dračího kopí, ne, díky. Ale na jaře 2007, v prvním ročníku na vysoké, se mi do rukou dostaly první tři díly Anity Blake a já se zamilovala do žánru dark fantasy, a to trvá dodnes.

4) Vzpomeneš si ještě, kdy a jak jsi web Děti noci objevila?

To bylo těsně poté, co jsem dočetla Cirkus prokletých, na jaře 2007. Hledala jsem na netu tipy na další upíří knihy a Děti noci byly jedním z prvních doporučených webů.  Sem tam jsem na Děti noci potom nahlédla, ale pravidelně jsem začala web navštěvovat v půlce roku 2009.

5) Zkus jmenovat tři knihy, které tě nejvíc ovlivnily.

Tak tohle je hodně těžká otázka. Kdybych měla říct, jaký důsledek na můj život měly které knihy, pak vážit si sebe sama mě naučila série Anita Blake, odvahu jít, seznámit se s novými lidmi a nebát se s nimi mluvit (a hlavně návod, jak správně s lidmi mluvit) mi dala kniha Jak získávat přátele a působit na lidi od Dalea Carnegieho. A na střední škole ve mně kniha Zrozená z ledu od Nory Robertsové probudila touhu a sen navštívit a procestovat Irsko, a od té doby si tu zemi držím v srdíčku.

6) Tvé tři nejoblíbenější filmy/seriály?

Ještě těžší otázka, než ta předcházející. Filmů a seriálů je tolik a obliba těch kterých filmů se stále mění. Kdysi jsem nemohla mít den bez Star Wars, těch starších filmů, dnes bych se na ně už jen tak nepodívala. Matrix je úžasný film. Ale filmy, které si ráda pustím třeba několikrát do týdne, jsou Forrest Gump, Láska nebeská a Tajemství. Ze seriálů se stále dokola vracím k Jak jsem poznal vaši matku, Teorii velkého třesku a Babylonu 5. Odpočinu si u nich. Ale těch, co jsem viděla třeba jen jednou, ale zanechaly ve mně dojem, je mnohem víc. Firefly, upírský Moonlight, The Vampire Diaries, Lost girl, Spartacus, televizní podoby Hry o trůny, Pilířů země, Pýchy a předsudku … Ten seznam nekončí.

7) Jak moc potřebuješ ke svému životu hudbu a co nejradši posloucháš?

Neobejdu se bez ní! Poslouchám ji v práci, na cestách, doma. Pracuju s ní, studuju s ní, překládám s ní, čtu si při ní. Hudba naplňuje ticho a prázdno životem. Neposlouchám českou scénu, i když občas se vrátím ke klasice Lucie a Wanastovky. Ale nejradši mám trailerovou hudbu od Immediate music a Two steps from hell a instrumentální soundtrackové skladby – Hans Zimmer, Danny Eflman, to jsou bohové filmové hudby, neopomenu skupiny jako Nightwish, HIM, Epica, Within Temptation nebo Three days grace, ale skvělou hudbu představuje i Lady Gaga a legendární Linkin Park. Ale skladby, které skutečně miluji a které klidně budu poslouchat pořád dokola a dokola, jsou Blood of Cu Chulain od Jeffa Danny, Strangers like me od Philla Collinse a Thief’s lullaby od Borise Potskova.

8) Co tě na webu Děti noci nejvíc zajímá, co tě tu drží?

Drží mě tu atmosféra, kterou na něm návštěvníci najdou. Drží mě na něm už jen skutečnost, že je to web, který se zabývá mým nejoblíbenějším žánrem. Mnoho knih jsem si koupila a přečetla jen díky recenzím nebo informacím na této stránce. Drží mě tu to, že každý den zde najdu něco nového. Nikdy nevím, co nového objevím. Drží mě tu jeho komplexnost. Články nejsou jen o knihách nebo jen o hudbě nebo jen o filmech. Žánr je tu probírán ve spoustě oblastí a z různých úhlů. A na profesionalitě článků bych jako čtenář nikdy nepoznala, že je píší fanoušci.

9) Co ti web dal či vzal?

V tom pozitivním slova smyslu mi vzal spoustu času při čtení všech těch článků. Dal mi spoustu tipů na knihy, za což jsem neskutečně vděčná. Spousty z nich bych si v knihovně nebo knihkupectví nevšimla, nenapadlo by mě je koupit. Třeba by mě odradila mizerná obálka nebo nic neříkající, případně naopak složitá anotace. Ale jak jsem již psala, díky velmi profesionálním recenzím na Dětech noci jsem si koupila a přečetla mnoho knih. Skrze rozhovory s autory jsem tyto osobnosti měla možnost poznat, zjistit, co je vedlo k napsání té a té knihy, vidět jim na chvilku do hlavy. To je výborná zkušenost. A jen díky Dětem noci jsem se dozvěděla o zimním PragoFFestu, kde jsem osobně potkala několik lidí od Dětí. Renču, darkwitch, kuchyho … Vidím jen samá pozitiva.

10) Co čekáš, že se na webu změní za 5 či 10 let? Bude tu ještě? Budou se o tuto tématiku lidé stále zajímat?

Upíři, vlkodlaci a podobné potvory jsou úžasným materiálem s obrovským potenciálem a ještě větší fanouškovskou základnou. Nejstarší články na tomto webu jsou pět let staré. A to k nám tehdy žánr dark fantasy teprve přicházel. Dnes, o pět let později, je na trhu množství skvělých knih, ale stále nejsme na vrcholu. A ještě dlouho nebudeme. V zahraničí vycházejí stovky knih žánru dark fantasy a jeho odnoží a mnoho z těch knih a sérií k nám míří. Počet fanoušků a čtenářů tohoto žánru u nás stále roste, ale vrchol je stále v nedohlednu. Web je tu pět let a já nevidím důvod, proč by tu dalších pět let neměl být. Když má jakýkoli web o čem psát, není důvod k zániku. A tenhle web jen tak nezanikne.

Články redaktorky