Rozhovor s redaktorem III: Cukýna

„Snad jsem se moc nerozjela – mě je těžký zastavit – jsem jako parní válec. Jak se jednou rozjedu, nevím, kdy je konec. Tohle motto zřejmě budu mít i na náhrobku.“ Eva Vokůrková alias Cukýna

1) Tak začněme zlehka, odkud jsi?

Jsem Jihočech. Bydlím v okrese České Budějovice, konkrétně v Hluboké nad Vltavou, kde se nachází úžasný zámek s nádhernou krajinou.

2) Čím se živíš v „civilním životě“?

Ještě do minulého měsíce jsem pracovala jako personální účetní osm dlouhých let, ale jelikož se naše firma stěhovala, získala jsem novou pracovní pozici, a teď je ze mě sekretářka ředitele (nemůžu si stěžovat, je to mnohem lepší práce).

3) Jak ses dostala k žánru SFFH?

Když mi bylo asi patnáct let, onemocněla jsem, a jakožto lazar jsem se samozřejmě hodně nudila. Kamarád mi chtěl pomoct zachovat zdravý rozum (nevím, jestli to pomohlo), tak mi půjčil něco ze své sbírky. Výběr padl na pro mě tehdy neznámého autora R. E. Feista a jeho knihu Mág učedník, načež jsem se do tohoto světa natolik ponořila, že jsem prostě musela zjistit, jak to skončí. A kdo tohoto spisovatele zná, ten ví, že knihy vychází dodnes.
Do té doby jsem četla pouze romantické knihy nebo povinnou četbu. Objevila jsem, že svět fantasy mi skýtá větší potěšení než neustále se opakující příběhy zamilovaného páru. Není nad trochu magie a nadpřirozené bytosti s dobrou zápletkou. Takže vlastně nebýt Feista, nevím, jestli bych vůbec kdy po tomto žánru sáhla. Bylo štěstí, že hned první kniha mě tak nadchla.

4) Vzpomeneš si ještě, kdy a jak jsi web Děti noci objevila?

Jéžiš, to už bude tolik let zpátky, že si nevzpomenu. Vím jen, že jsem byla strašně moc ráda za stránku, která se věnuje upírům, a často jsem ji navštěvovala. Dlouhou dobu jsem nepsala komentáře, protože mi to bylo blbé (jsem od přírody stydlivý tvor), pak jsem začala psát do Shoutboardu a nakonec jsem se osmělila psát své postřehy a díky do komentářů.

5) Zkus jmenovat tři knihy, které tě nejvíc ovlivnily.

Noční klub, Provinilé slasti a Hraničářův učeň.

6) Tvé tři nejoblíbenější filmy/seriály?

Interview s upírem, seriál Upíří deníky a Chuck.

7) Jak moc potřebuješ ke svému životu hudbu a co nejradši posloucháš?

Hudbu potřebuju skoro tak moc, jako vzduch. Nemám vyhraněný žánr, takže si poslechnu jak vážnou hudbu, tak rnb či trance. Momentálně u mě vede DJ Tiësto, Coldplay, Muse, Fireflight či One Republic, ale jak říkám – poslouchám všechno, co má rytmus, a taky hodně záleží na náladě.

8) Co tě na webu Děti noci nejvíc zajímá, co tě tu drží?

Upozornění na knihy včetně recenzí a doporučení hudby, které je sice méně časté, ale vždy stojí za to. Nápadům se meze nekladou a každý z redaktorů má možnost sebevyjádření skrz své články, což je něco úžasného.

9) Co ti web dal či vzal?

Web mi nevzal nic, za to mi toho hodně dal, např. nové poznatky a rozšíření obzoru. Poznala jsem Renču a další skvělé lidičky, kteří na stránce spolupracují a odvádějí perfektní práci. Troufám si tvrdit, že mi dodal i sebevědomí.

10) Co čekáš, že se na webu změní za 5 či 10 let? Bude tu ještě? Budou se o tuto tématiku lidé stále zajímat?

Určitě tu bude a pravděpodobně ještě lepší než dosud. Na stránce spolupracuje tolik skvělých lidí, že věřím v její zářnou budoucnost. Tato tématika bude jistě stále populární (mě už drží dobrých patnáct let a nevypadá to, že by mě tato „posedlost“ jen tak pustila).
Kromě toho se v poslední době na stránce čím dál častěji objevují informace o seriálech a knihách s bytostmi, které nepatří pouze do sorty upírů a vlkodlaků. Zaměřujeme se na nadpřirozené bytosti a nikoho nediskriminujeme, takže bych řekla, že úpadek nehrozí.

Články redaktorky