L. J. Smith: Tajný kruh – Otrokyně

V prvním díle byla Cassie nevinná a naivní, nyní už začíná poznávat svou temnou stránku a zjišťovat, čeho všeho je schopná. Její rodina se chová stále podivně a tajuplně – nesdělí jí nic, co nemusí, dokud není příliš pozdě.

Šestnáctiletá čarodějka Cassie je zamilovaná do Adama, který chodí s její nejlepší kamarádkou Dianou. Aby jí nezlomili srdce, pronesou Cassie s Adamem přísahu, kde se zavazují, že svou lásku nedají nikdy nikomu najevo. Slova se však snáze pronáší, než se podle nich jedná. Vše se zkomplikuje v okamžiku, kdy přísahu zaslechne zlomyslná čarodějka Faye, a začne Cassie vydírat.

Členové Tajného kruhu se snaží vystopovat zdroj temné energie, který unikl z lebky, ale protože jsou rozděleni do dvou mezi sebou soupeřících klanů, stane se z toho boj o moc. Faye nutí Cassie, aby jí přinesla lebku, jenže ta se zdráhá. Když jí tedy Faye vyhrožuje, že zpráva o jejím dostaveníčku vypluje na povrch, rozhodne se podřídit, ale napřed musí mocný artefakt najít. A to není tak jednoduché.

Citová rozpolcenost hlavní hrdinky včetně jejích úvah poskytne čtenáři jasný důkaz o tom, že když se někdo ocitne v úzkých, srdce se mu zatvrdí a jedná proti svému přesvědčení. Pubertální a nezralé chování je přirozené pro tak mladou dívku, přesto by mohla být o poznání chytřejší. Je až neskutečně lehce ovladatelná a velice pošetilá, což se dá omluvit snad jen tím, že není zvyklá komunikovat s babičkou a maminka očividně nechce nic vědět. Ačkoliv je Cassie hlavní hrdinkou knihy, čtenáři k srdci přiroste víc Diana, která se snaží vyjít každému vstříc a raději ustoupí nebo se omluví, i když není vinna. Tato citlivá dívka chce Cassie pomoct, ale jak to má udělat, když se jí přestala svěřovat se svými problémy?

L. J. Smithová vypráví příběh ve třetí osobě, a mísí v něm prvky romantiky, fantasy a hororu. Píše ve vážnějším duchu, nepoužívá vulgarismy a nevyžívá se v erotických scénách (ovšem na nějaký ten polibek přeci jen dojde). Popisy okolí a postav jsou trochu strohé, ale vše vyvažují myšlenky hlavní hrdinky, díky níž víme, jak se cítí. Přibude nám pár dalších vražd, ale ani slabší povahy se nemusí obávat o obsah svého žaludku, protože tyto scény jsou velice opatrně popsány. Co se týče magie a artefaktů, autorka se drží základních pravidel, která si přizpůsobuje dle potřeb. Jako správné čarodějky, i tyto mají svou Knihu stínů, kde jsou zaznamenány setkávání spolku včetně kouzel.

Druhá kniha s názvem Otrokyně ze série Tajný kruh je jednoduchý fantasy příběh, který se jistě bude líbit zejména mladším čtenářům a milovníkům nadpřirozených příběhů. Druhý díl volně navazuje na Zasvěcení o pouhý jeden den později a uvrhá čtenáře do víru spekulací a intrik. Otevřený konec nutí čtenáře k úvahám, co se bude dít dál se všemi členy Tajného kruhu, jehož osud nepříznivě ovlivnila Cassie. Otázkou zůstává, jestli má naději vše napravit a zda sebere odvahu postavit se Faye.

Vydal: Albatros – CooBoo; 2011