Charlaine Harris: Pravá krev – Hůř než mrtví

Čtvrtá řada seriálu True Blood je v plném proudu a nepochybuji, že mnozí z vás, kteří ji sledujete, máte za sebou předchozí zkušenost s knižní formou, jež je vpravdě poměrně odlišná. Ať už sledujete příběhy Sookie Stackhouseové na televizních obrazovkách, nebo na stránkách knih, víte jedno – Sophie-Anne, královna Louisiany, je mrtvá. Dle Charlaine Harris ji ale nezabil Bill Compton, nýbrž někdo mnohem, mnohem horší…

Svět se mění… a vědí to všichni. Malá čarodějka Amélia stále bydlí se Sookie a dočasně jim přibyde i nová spolubydlící, Bob v kocouří podobě vyvádí neplechy a Pam nám začíná randit s jednou z hlavních hrdinek. To je ale pouze jedna z mnoha linií, kterými je kniha protkaná. Další z nich tvoří právě smrt královny a nastolení nové vlády, což odnese několik známých upírů (resp. takto je to v knize zmiňováno, prakticky nikde ale nebylo řečeno, kdo všechno zemřel). Nadále máme možnost sledovat italskou domácnost Jasona a Crystal a krom malých nebo absolutně zbytečných událostí se dočkáme i vlkodlačí války a nového příbuzného.

Nemohl jsem se ubránit stručnému shrnutí podstatných informací, protože mě samotného zajímalo, kolik toho o této knize po příběhové stránce dokážu napsat. Pravá krev – Hůř než mrtví je totiž titul, ve kterém se nic neděje, ale absolutně nic. Čtenář očekává nějakou zápletku, gradaci děje, na konci obrovský a monumentální závěr… a ono nic. Oproti předchozímu dílu, který slibně nakročil na svižné pokračování (a končil skvělou scénou v hotelu), se tady těchto 320 stran vleče. Možná že další díl plynule naváže na ten minulý a tuto knihu budu moci posunout bokem jako nevydařený omyl, našlápnuto na to má autorka solidně, tady jsem ale hodně zklamán. Den co den Sookie přemýšlí, jestli má, nebo nemá šťastný život, to dovedla autorka rozebrat skvěle, ale vlkodlačí válka, nová upíří hierarchie, plány ostatních nadpřirozených bytostí s odhalením své identity… to vše zůstává stát v pozadí, i když se z toho dá těžit víc než dost.

Čím dál tím více se přesvědčuji o tom, že série Pravá krev je čistě ženské čtivo, a i když mi nevadí louskat myšlenkové pochody žen středního věku a řešit s ní na stránkách knihy její trable s láskou, tohle na mě bylo trochu moc. Nejslabší díl série, bohužel.