Karolina Limrová: Dvě zrcadla

Kdysi dávno byly bohy vytvořeny dvě zrcadla, jež mají magickou moc seznámit jednou za tisíc let dvě osoby, které jsou pro sebe jako stvořené. Jedno z nich získal upír Joshua Merboth spolu se svým starobylým domem nacházejícím se nedaleko od Longville a druhé si koupila Kate Simmonsová do svého pokoje.

Když spatří vášnivý a talentovaný malíř Joshua v prastarém zrcadle cizí pokoj a v něm překrásnou dívku, nedokáže od ní odtrhnout zrak. Kate je na tom stejně, protože by mohla hledět do stříbrných očí překrásného muže ze zrcadla celé věky. Bohužel je jim vymezen čas, kdy se vidí navzájem, zatímco během dne vidí střídavě pouze jeden druhého. Oba dva se touží poznat osobně, ale dvě stě dvacet let starý upír Joshua má strach, že až Kate uvidí osobně, bude toužit nejen po ní, ale i po její krvi. Postupně propadají kouzlu lásky a přestávají jim stačit letmá setkání v zrcadle.

Linie příběhu je krásná pro svou jednoduchost a přímočarost, kolem ústřední dvojice zamilovaného páru se pohybuje pár vedlejších postav, z nichž některé mají zásadní roli a rozhodnou o tom, zda bude Joshua či Kate žít. Moralizování nad tím, co je dobré a co špatné, získává pro některé z postav nový rozměr (zejména v případě Dannyho a jeho povahy upíry zabíjet a ne s nimi spolupracovat). Kate je pro Joshe jako droga a on se kvůli ní snaží být lepší osobou. Všechno mu na ní připadá fascinující a její chování a reakce jsou jako balzám pro jeho ztrápenou duši. Užívá si každého okamžiku a příliš nevěří, že jejich štěstí potrvá dlouho. Neustále je připraven Kate opustit kvůli jejímu bezpečí, jenže jak to má udělat, když je na něj citově napojena a šestým smyslem vždy vytuší, co hodlá udělat? Mají vůbec nějakou naději na společnou budoucnost? Je možné, aby žil upír po boku člověka a neublížil mu?

Kate je zmítána pocity vůči Joshuovi a letitému příteli Dannovi, do něhož byla po celý život zamilovaná. Dann jí však vyznal lásku příliš pozdě a ona už mu nyní nedokáže dát šanci, protože má plnou hlavu svého záhadného muže ze zrcadla.

Čtenáři je skrz Joshuovu postavu předestřena fyzická i psychická proměna člověka v upíra. Autorka ve stručnosti vylíčila jeho zvířecí instinkty a potřeby, včetně pokusu o abstinenci, po níž následovalo krvežíznivé období. Jeho postava je zajímavá, galantnost a ochranitelské instinkty vůči něžnému pohlaví se k němu hodí, ale občas se mi zdálo, že se autorka zapomněla a obohatila mu slovník, protože k tak starému upírovi mi příliš neseděly některé výrazy. Vzpomínky na Joshuovu minulost z různých koutů světa pomůžou čtenáři pochopit jeho povahu a dotvoří celkový obraz jeho osoby.

Zapůsobil na mě nápad se sluncem a jeho dopad na upíry. V této knize totiž upíry nezabije, ale odhalí jejich skutečný věk, takže si představte několik staletí starého upíra v jeho pravé podobě a je jasné, že utrpíte šok.

Karolina Limrová rozvíjí příběh plný vnitřních monologů, domněnek, emocí a naděje a vypráví ho střídavě z pohledu obou hlavních postav. Díky tomu má čtenář lepší představu o smýšlení a jednání zamilované dvojice, z nichž jedna je lovec a druhá smrtelník (ve světě upírů jednoduše řečeno – jídlo).

Dvě zrcadla jsou knižní prvotinou Karolíny Limrové, což knize neubírá na profesionalitě a kvalitě. Fantasy příběh s prvky romantiky a hororu, akčními scénami a nadpřirozenými bytostmi, je určen teenagerům a romanticky laděným duším všech věkových kategorií. Nadějná česká autorka se zaměřila na upíry, kteří jsou stále ještě v módě a pojala příběh poměrně netradičně (už jen seznámení hlavních postav neproběhne podle bontonu). Obálka knihy není příliš nápaditá, ale kniha je natolik poutavá, že tento nedostatek mnohonásobně vynahrazuje.

Vydal: Host; 2011