Rozhovor s Claudií Gray

Na začátku srpna 2010 poskytla Claudia Gray, autorka série Akademie Evernight, rozhovor pro web lovevampires.com. Rozhovořila se nejen o sérii Evernight, ale také o svých snech a plánech do budoucna.
Upozornění: obsahuje spoilery pro čtvrtý díl série Akademie Evernight. – pozn. překl.

Povězte mi něco víc o Claudii Gray. Něco víc, než jen kde se narodila a co studovala.
Něco, co jsem ještě nikdy v žádném interview neřekla? No, tak se na to podívejme. Co třeba: „Claudia si dala za cíl stanout na všech sedmi kontinentech“? V srpnu letím na návštěvu Austrálie, to bude můj čtvrtý kontinent. Technicky vzato jsem byla v Asii, tedy by se to bralo jako můj čtvrtý, ale to jsem jen na jedno odpoledne přejela z evropské části Istanbulu do asijské, tak se to asi nepočítá.

Povězte mi něco o sérii Evernight.
Je to příběh Bianky, dívky, která měla žít úplně obyčejný, nudný život – a jí se ta představa líbila. Radši by se celý život schovávala, než aby byla nucena nastoupit na akademii Evernight, děsivou školu v horách Massachusetts, která má více než neobvyklé podmínky pro přijetí. Zde se seznámí s Lucasem, tvrdým a divokým chlapcem, který se nenechá nikým zastrašit – a který nechce Biance působit potíže. Ale ona pak zjistí, že on je děsivá zrůda, před níž ji rodiče vždy varovali – lovec upírů. A co pak má hodná milá upírka dělat?

Kolik knih bude v sérii?
V sérii budou čtyři knihy a pátá samostatná kniha o Balthazarovi, která vyjde jako poslední.

V sérii se objevuje téma Romea a Julie. Proč jste se rozhodla tento milostný příběh modernizovat?
To téma se přímo nabízí, že? Každý si rád přečte milostný příběh nebo romanci, v níž láska musí překonat určité překážky – ať už jde o spory mezi rody nebo nenávist mezi upíry a jejich lovci. Slova jako zakázaná láska opravdu zní. I těm z nás, kdo s ní nemá žádné osobní zkušenosti.

Říká se, že Romeo a Julie je ten největší milostný příběh všech dob. Co si o tom myslíte vy?
Ach, já dávám hlas Pýše a předsudku. Romea a Julii miluji, ale dávám přednost šťastným koncům.

Dá se koupit kopie šperků, které Lucas daroval Biance? Musí být krásné!
Kéž bych je někde našla! Snad se mi někde podaří najít brož z černého jantaru. Najít náhrdelník z korálu bude asi o něco těžší. A musím říct, že jsem opravdu dlouho googlila.

Přestože neexistuje žádná možnost volby mezi Balthazarem a Lucasem, nemůžu než fandit našemu smolaři. Je nějaká naděje, že i on najde svou lásku a štěstí?
Řekla bych, že Balthazarův milostný život se obrátí a nabere lepší směr až v jeho knize. Nejspíš se nikdy nebude cítit šťastně, ale bude mít víc důvodů, proč se usmívat. Ale také nová traumata, s nimiž se bude muset vyrovnat. Chudák chlap to nikdy nebude mít jednoduché.

Jako by vaši dva hlavní hrdinové z oka vypadli zadumaným hrdinům děl lorda Byrona. Proč cítí takovou úzkost? Proč z nich nejsou jednoduše rytíři v zářivé zbroji?
Jsou pro mě vždy zajímavější muži, kteří mají své vlastní životy a vášně. Ano, oba, jak Lucas, tak Balthazar, jsou schopni hluboké a stálé lásky i vášně, ale myslím, že pokud by nikdy neudělali nic jiného, než jen mysleli na to, jak je Bianca úžasná, byli by to spíš tupci než hrdinové. Mimoto velká část jejich úzkosti má počátky v jejich vlastní historii – jednoho jako upíra, druhého jako člena Černého kříže. A to, čím si prošli, utváří jejich charakter a přináší do knih určité drama.

Líbí se mi, že jste záporné postavě dala jméno Charity. Jak vás to napadlo?
Jsem ráda, že se vám líbí! Jak jste asi zjistili, Balthazar žil v koloniálním Massachusetts a jeho rodina byla svým způsobem tak trochu puritánská – absolutně souhlasili s každým rozhodnutím své náboženské kongregace, ačkoli jim nebyly příjemné všechny jejich důsledky. V těch dobách dostávali lidé zvučná jména z Bible nebo jména, která reprezentovala různé ctnosti. Nebylo neobvyklé, že se chlapec jmenoval Wrath of God (Hněv boží). Takže byste se klidně mohli jmenovat Hněv boží Jackson. S tím se smiřuje poměrně těžko. Takže jsem to Balthazarovi ulehčila. Věděla jsem jistě, že jeho sestra by měla mít ctnostné jméno a původně jsem přemýšlela nad Mercy (Milosrdenství). Ale v současné době je v žánru urban fantasy jméno Mercy známé, takže jsem se nakonec rozhodla, že jméno Charity (Dobročinnost) bude nejen jedinečné, ale také trochu ironické.

A teď, nechci, abyste vše prozradila, ale jak těžké bylo napsat konec této knihy? Myslím, že jsem posledních asi sto stran proplakala.
Abych řekla pravdu, bylo to mnohem těžší, než jsem myslela. Předpokládala jsem, že s tím budu  v pohodě, protože jsem to načala už v předchozí knize a vždy jsem věděla, jak to skončí. Ale skutečně to pak sepsat na papír bylo doopravdy těžké. Cítila jsem strašnou vinu.

Co čeká hrdiny z Akademie Evernight dál?
No, Posmrtný život navazuje jen několik hodin poté, co končí Přesýpací hodiny. Bianca a Lucas musí čelit faktu, že se jejich nejhorší noční můry staly skutečností. A stojí před otázkou, co s tím mohou dělat? Pro jednoho z nich je to požehnání, pro druhého je to skutečnost horší, než si kdy dokázali představit. A to jsme ani nenahlédli do posledního dění v akademii Evernight. Opravdu si myslíte, že se paní Bethanyová nechá Černým křížem zastavit tak snadno?

Dobře, takže v sérii Evernight ještě několik knih musí přibýt. Ale co vám zbytek roku 2010 ještě přinese?
Právě teď pracuji na knize Fateful, paranormální historické fikci pro mladé, o vlkodlacích na palubě lodi Titanic. Poté začnu pracovat na Baltazarově knize, která zatím nemá název, ale pravděpodobně se bude jmenovat jednoduše Balthazar. Na konci roku také možná začnu, nebo možná také nezačnu, trilogii Spellcaster – tři knihy o tvrdohlavé mladé čarodějce jménem Lia a o prokletém mladíkovi jménem Mateo, s nímž se seznámí. Těším se na to. A také jedu na propagační turné a úplně poprvé do Austrálie.

Proč jste si zvolila fikci pro mladé? A bylo těžké napsat příběh s problémy dospělých tak, aby jim porozuměli i mladí?
Tak teď bych to měla přiznat: ještě jsem úplně nevyrostla ze střední školy. A myslím, že z ní většina lidí nevyroste. Takže téma fikce pro mladé je velmi oblíbené – mezi spisovateli i mezi čtenáři. Ale já nic nezlehčuji, nic nezakrývám. Jisté scény nemohou být tak detailní – ať už jde o sex nebo násilí, ale nezjemňuji, co se stane nebo v jak složitých situacích se hrdinové ocitli. Chybou číslo jedna je něco před mladými čtenáři zamlčet. Čím mladší jsou čtenáři, pro něž píšete, tím chytřeji musí být kniha napsaná. Skutečným géniem byl v této oblasti Dr. Seuss (známý americký spisovatel a karikaturista, autor knih pro děti, u nás je známým zástupcem jeho díla film Grinch, natočený podle Seussovy knihy z roku 1957 – pozn. překl.)

Co právě teď čtete?
Musím říct, že nic, protože jsem právě dokončila knihu nazvanou The Kitchen house. Nejspíš ale sáhnu po dějinách Austrálie, abych se připravila na nadcházející turné. A nemůžu se dočkat, až se ponořím do série Nesmrtelní od Alyson Noël.

Jací spisovatelé na vás měli největší vliv?
Pokud jste zapálení čtenáři, a to já jsem, pak je vám jasné, že na tuto otázku je nemožné odpovědět. Ale mezi autory, kteří mě ovlivnili, bude Margaret Mitchell, Rosamund Pilcher, sestry Brönteovy a S. E. Hinton.

Váš nejoblíbenější upír, ale ne váš vlastní hrdina?
V tuhle chvíli to bude asi Damon Salvatore. Nebo možná Stefan Salvatore. Vy víte, že mezi nimi neexistuje žádná špatná volba. Nechci si vybrat. Budou spolu muset o prvenství bojovat. A já doufám, že si při souboji sundají košile.

Prozradíte nám nějaké spoilery? Ten konec… no…  skončil!
Vždyť už jsem vám toho prozradila tolik! Ale mohli byste říct, že příběh přirozeným způsobem vyústil v konec Romea a Julie. Ale před úsvitem je největší tma …

Překlad: Axia
Zdroj: http://lovevampires.com/cgray.html
Děkuji Czistoslavě za pomoc s faktografickými informacemi. – pozn. překl.