Aleksandra Januszová: Dům u vycházejícího slunce

Ve městě Farewell se toho odehrává víc, než je na první pohled patrné. Čarodějové bojují s démony pocházejícími nejen od nás, ale i z jiných světů a dimenzí. Děj je popsán z pohledu několika hlavních postav a v každé kapitole se odehrává samostatný příběh. Postarší mágové mají dost svých vlastních problémů, ale vždy si najdou čas na pomoc přátelům a nové čarodějce.

Mladičká a bystrá studentka Eunice Wightová měla vždycky dojem, že je pořád co objevovat. Díky tomu, že její matku kromě televize a jídla nic jiného nezajímá, se Eunice vlastně vychovává sama, a tak může zkoušet všechno možné od rebelie, střídání názorů, stylů, her, účesů, až po vzdělávání. A nyní ji zaujaly logické hádanky a geometrické obrazce, které dostává přes internet za úkol. Díky řešení těchto testů od Silver Knighta se jí otevře svět plný magie a čtrnáctiletá Eunice zjistí, že je čarodějka.

Druhý příběh vypráví o čaroději Gabrielovi, který se živí jako zpěvák skupiny Neverland a nyní svádí vnitřní boj o svou svobodu. Chce ho totiž vlastnit víla, která na něj používá kouzla, ale Gabriel je rozhodnutý nedat svou kůži lacino, a tak vyzve vílu k tanci. Děj je posunutý zhruba o rok od prvního příběhu a ukáže nám, jak lstivé bytosti dokážou být. Ohledně překrásného rockera Gabriela se dozvíme hodně informací, protože se v jeho povídce odehrávají hned dva příběhy, jeden ze současnosti a jeden z minulosti.

„Hej!“ vykřikl Gabriel. „Co děláš s tím vínem?!“
„S vínem? S jakým vínem? Aha, tak to je víno…? No teda, já jsem myslela, že je to mošt.“
Zpěvák energicky sebral dívce láhev vína a vrazil ji do batohu.
„Moje víno,“ oznámil důrazně. „A kromě toho nejsi plnoletá.“

(Str. 68)

Třetí příběh se mi zdál nejslabší, ale postava víc než stoletého mága Lloyda Darka se mi velice zamlouvala. Jeho utkání s fanatickým protivníkem a vzpomínky na minulost příběh hodně obohatily.

Ve čtvrté kapitole proběhne seznámení čarodějů s Euniciným nezodpovědným otcem. Nepřestalo mě však překvapovat agresivní jednání a používání vulgárních výrazů mladičké čarodějky před svým rodičem a staršími mágy, respektive i to, že jí takovou mluvu nikdo z nich nevytkl. Závěrečný příběh se může zdát nejdůležitější, ale záleží na tom, z jakého úhlu se na to podíváme.

Záporných postav je v knize víc, ale nejdůležitější roli má upír Julius, který sice uzavřel mírovou dohodu s čaroději, ale dělá všechno proto, aby své nepřátele donutil k porušení smlouvy z jejich strany, čímž by se ocitl ve značné výhodě.

Čtenář si na rozmanitou přítomnost většího počtu hlavních postav velice rychle zvykne a těší se na nášup. V každé kapitole se dozvídáme podrobnosti ze životů mágů, jako například příběh geniálního informatika Timothyho Hawkinse, který vkročí do virtuální reality, aby se utkal s protivníkem z jiného světa. Kryštof Poutník nebo řádová sestra Veronika si v příběhu rovněž odehrají svůj díl a patří do důležité třináctky čarodějů z městečka Farewell. Společnými silami se snaží zničit temné nepřátele a nastolit ve městě rovnováhu.

Písničky a verše mají většinou určitý význam, i když se mi příliš nezamlouvalo, že byly některé v angličtině, a já musela sáhnout po slovníčku. V češtině byly hlavně věštecké básně či říkanky, které po sobě zanechala Kaia Modrooká ve své knize. Soudržnost hlavních hrdinů, zajímavě podaná magie a její používání nebo rozdílný smysl pro hodnoty u každé postavy dodávají příběhu ten správný tón. Totemy čarodějů odpovídají jejich povahám a na čtenáře zapůsobí rozmanitost a originalita, protože každý má jiného ochránce.

Fantasy román o čarodějích, rockové hudbě a bitvě mezi dobrem a zlem oplývá vtipnými dialogy, spoustou druhů nadpřirozených tvorů, brilantními urážkami a skvělými popisy charakteru. Jedná se o soubor čtyř povídek, které na sebe navazují a tvoří celek, protože osudy hlavních postav jsou propojené. První díl rozehrál hru, dozvěděli jsme se hodně o charakteru a zkušenostech postav, ale teprve míříme do finále. Bitva je vybojována, ale válka zatím ne, protože upír Julius čeká na svou pomstu.

Vydal: Brokilon; 2011