L. J. Smith: Upíří deníky 6: Soumrak

Naši hrdinové z Upířích deníků jsou zpět. Elena věří, že ji Stefan opustil, ale přesto se ho nehodlá vzdát a chce jej najít za každou cenu. Matt je napaden malachem a ocitá se v ohrožení života, zatímco Caroline se mění v příšerku a ztrácí sama sebe. Meredith a Bonnie v zoufalé situaci volají na pomoc Damona.

Osob nakažených malachem přibývá, chovají se nevyzpytatelně a trpí násilnickými sklony. Elena s Mattem hledají Damona, aby získali informace o Stefanovi, ale při střetnutí by raději vzali nohy na ramena, protože se Damon chová ještě divněji než obvykle.

soumrakNávaznost na předchozí díly je plynulá, ale některé scény jsou příliš odlehčené a neuvážené. Namísto toho, aby se autorka věnovala jednoduššímu schématu, zbytečně děj zamotává a komplikuje. Hlavní postavy jsou nám dobře známy z předchozích knih, a možná i proto se mi nelíbilo, jakým směrem se nyní vydávají a jak se chovají. Jako příklad uvedu: Matt je po útoku malach ošetřován a Bonnie se mu směje, že stopy na jeho krku vypadají jako cucflek. Bonnie se navíc projevuje jako příšerný slaboch. Opět nezjistíme nic nového o jejích schopnostech, ale díky rychlému sledu událostí ze strany temných sil si toho čtenář téměr nestihne všimnout.

Síly, kterými Elena disponuje, z ní dělají čistou a novou bytost. Její proměna probíhá přirozeně a fáze objevování a používání schopností jsou dobře promyšlené. Zrovna tak Damonovo jednání a pocity dávají smysl až po nějaké době. Čtenář se tedy může těšit na objasnění, jakou dohodu se Šiniči uzavřel a proč. Dojem na mě učinilo odhalení, proč měl Damon takovou nutkavou potřebu neustále doplňovat zásoby krve. Damon dodává knize jednoznačně říz a na konci příběhu jsem s ním dokonce soucítila. Líbilo se mi, jak si s jeho postavou spisovatelka pohrála.

Autorka konečně věnovala pozornost vzhledu malach. Čtenáři je nenásilně naservírován jak popis této podivné bytosti, tak její schopnosti a touhy. Šiniči a Misao si s obyvateli Fell´s Church hrají jako kočka s myší. Jejich pletichaření a touha po bolesti druhých až hraničí s šílenstvím. Čtenář si o těchto nadpřirozených liščích dvojčatech nemůže myslet nic dobrého. Spisovatelka se zaměřila i na paní Flowersovou a objasnila její mlhavý a záhadný život.  Naservírovala nám její minulost a odhalila, proč se dřív chovala tak tajuplně.

Celé vyprávění stojí na žárlivosti Damona na svého bratra Stefana. Všechny další odbočky, kličky a lstivosti jsou jen vedlejším produktem, přestože v celém pozadí figurují další dvě nadpřirozené mocnosti. Příběh je uzavřen Eleniným zápisem do Deníčku.

Kniha je vhodná pro teenagery a romanticky laděné duše. Ovšem nečekejte žádnou romantiku jako takovou, protože na tu v šestém pokračování Upířích deníků vůbec nedojde, byť pár strastiplných a dojemných scének v příběhu je. Co se týče pořádné dávky akce či napětí, toho se také v tomto dílu nedočkáte. Kniha jeví spíš slabé hororové prvky a i nepředvídatelnost v určitých oblastech. Nutno podotknout, že občas i snahu o humor ze strany Damona, což příběhu velice pomáhá. O nadpřirozené bytosti tu není nouze, a tak si milovníci fantasy románů najdou v Soumraku knihu vhodnou právě pro ně.

Vydal: Fragment; 2011