Jeden na jednoho… rozhovor novináře Jima Haltermana s Kevinem Williamsonem

Druhá řada hitu stanice CW The Vampire Diaries dokazuje, že slova „krize 2. ročníku“ neznamenají nic ve světě Mystic Falls. Tak je podle mne vhodná chvíle zkontaktovat producenta Kevina Williamsona a promluvit s ním o utváření epizod úžasné druhé řady, zvýraznění některých vedlejších rolí jako u postav Candice Accoly a Michaela Trevina, zda přibudou nějaké další postavy z knih L. J. Smithové, co můžeme očekávat v několika dalších epizodách a co znamenají ty otravné fámy, které jsem slyšel přes Twitter o Jeremym (Steve R. McQuenn) a Tylerovi (Trevino), že z nich budou víc než kamarádi. Je na cestě „Jyler“? Čtěte dál a zjistíte to…

JH: Musím říct, že se mi líbí, co s Julií Plec tvoříte v této sérii.
KW: Děkuji. Jo, bavíme se!

JH: To si myslím. Takže, první otázka, báli jste se, že nastane syndrom krize 2. ročníku v druhé řadě seriálu?
KW: Jo, vždy máte strach, že se diváci na vás už nebudou dívat, a nikdy nevíte, kdy ten zvrat nastane, ale myslím, že teď máme věrné fanoušky a vypadá to, že s námi zůstávají. My se jen snažíme je dobře bavit.

JH: Když v loňském roce herci i seriál zazářili, co jste jim radili, jak to ustát? Kromě Iana byla ta pozornost pro ně pravděpodobně velmi novou zkušeností.
KW: Nikdo ode mě nechce radu a já nevím, co říkat lidem. (směje se) Ale ano, je to ohromující a neexistuje žádný správný či špatný způsob, jak to zvládnout. Dobrou zprávou ohledně tohoto obsazení je, že je to opravdu dobrá skupina dětí – oni nejsou děti, jsou to mladí dospělí – a stojí nohama na zemi. Fakt, že jsme schováni dole v Atlantě, tomu dost pomáhá. Každý je tak nějak sám sebou; stejní lidé, jako když jsme je obsazovali.

JH: Tohle není poprvé, co natáčíte seriál mimo Hollywood.
KW: Správně, stejné to bylo u Dawsonova světa, když byli všichni ve Wilmingtonu (Severní Carolina). Je to takové rodinné prostředí. Jeli jsme tam dolů najednou, všichni jsou přátelé a hodně se držíme spolu. Je to fajn.

JH: Ve druhé řadě dáváte opravdu hodně prostoru vedlejším postavám, aby mohly zazářit. Můžete říct víc zejména o Candice a Michaelovi?
KW: No, Candice, prostě jsem věděl, že ta holka to v sobě má. Věděl jsem, že když se dostaneme k druhé řadě, že prostě rozkvete. Věděl jsem, že s ní chci jít touhle cestou. Nebyl jsem si jistý, jestli to budu moci vytáhnout či zda to televize podpoří, ale chtěl jsem ji proměnit v upírku. Věděl jsem, že to otevře svět a dynamiku vedlejší postavy. Pokud jste si všimli v minulé řadě, když jste nebyli okolo upírů, stáli jste jakoby stranou, co se týče příběhu, takže jsem potřeboval linii, která by zahrnovala naše vedlejší postavy – tím myslím ty mimo ústřední trojúhelník – jako Tylera. Věděl jsem, že Trevino a Candice dostanou letos hodně prostoru. Teď mám v oku Jennu a Alarica a musím nastartovat a rozběhnout jejich linii. Ve 42 minutách toho prostě nejde udělat tolik, kolik byste chtěli.

JH: To bylo to, oč jsem loni žádal, víc Trevina! On nejen dobře vypadá, ale ukázalo se, že je taky dobrý herec!
KW: On je opravdu velmi dobrý. Prostě jen potřeboval víc hrát a letos má šanci. Jak pojedeme dopředu, uvidíte víc Candice a Trevina a vlastně i Zacha Roeriga (Matt).

JH: Dobrá, pokud udržíte Trevina v běhu, zapoceného a bez trička…
KW: Opravdu? Co takhle všichni? Prostě by všichni měli svléknout trička. Sedíme nad scénářem a píšeme „Stefan vstoupí do místnosti a sundá si tričko a… co pak?“ (směje se)

JH: Neuvědomil jsem si, dokud jsem s vámi nemluvil, že se na Twitteru objevily náměty, dostat Jeremyho a Tylera do jedné postele! Věděl jste o tom?
KW: Jo? Kdo to říká?

JH: Dostal jsem k tomu asi půltuctu e-mailů. Nepřemýšlel jsem o tom, ale přimělo mě to zeptat se na gay postavy v seriálu či nějaké takové linie. Máte nějaké podobné plány zahrnující Tylera a Jeremyho?
KW: No, musím bohužel říci, že určitě ne s těmito dvěma postavami, o tom můžeme leda snít. Jestli přivedu nějakou gay postavu do seriálu… Rozhodně nemám zájem o novou linii příběhu, protože to už jsem dělal (v Dawsonově světě s Kerr Smithem). Vynucenou linii opravdu nechci. Přijít s gay postavou by bylo neskutečně vzrušující, ale chci to provést správně a v okamžiku, kdy to bude vhodné, nechci na to tlačit a udělat to jen proto, abychom měli gay postavu. Chci něco, do čeho se můžu ponořit a užívat si to. V téhle škatulce máme Carolinina otce. Jeho postava je gay a žije ve vztahu s dalším mužem, a to je vše, co víme o Carolinině otci. Je členem rodiny zakladatelů, takže si umím představit den, kdy přijde na scénu a udělá rozruch.

JH: Takže žádný „Jyler“, ale Jeremy a Tyler byli vždy kamarádi i rivalové, zůstane to tak, nebo se jejich vztah vydá jednou či druhou cestou?
KW: Mají spoustu společného, ať už se to týká minulosti s Vicki, teď věcí okolo vlkodlaků, oba jsou z rodin zakladatelů, ale myslím, že to pro oba bude ještě dlouhá cesta, aby si mohli důvěřovat, obzvlášť teď, když je Tyler opravdu vlkodlak a zřejmě se přemění při příštím úplňku.

JH: Nemůžu se toho dočkat! Teď se vraťte zpět a řekněte mi, jak jste viděl v Nině schopnost hrát Elenu a Katherine. Věděl jste to už z castingu?
KW: Věděli jsme to. Je velice dobrá, skvělá herečka. Dívali jsme se, jak se nám rozvíjí před očima. Stává se úžasnou herečkou a cítím, že ji to baví a je to na ní vidět. Je to vidět, když přijde na scénu a tančí okolo. Vidíte jí to v očích, když s ní mluvíte, že opravdu miluje to, co dělá.

JH: Teď, když víte, jak jsou fanoušci závislí na pravidelných postavách v seriálu, je to pro vás obtížnější přemýšlet o tom, že byste některou z nich zabil a stáhl ze seriálu?
KW: Je to hodně těžké. Obáváme se toho. Vždy mám strach a chci, aby fanoušci věděli, že si jich vážím a snažím se je potěšit, ale zároveň se jedná o upírský seriál, a pokud tu nebudou důsledky života a smrti, tak to seriálu ublíží. Naneštěstí lidé v našem světě umírají a nerad to říkám, ale snažím se jim dát skvělý příběh a labutí píseň, ale někdy je náhlá smrt prostě nepředvídatelná a šokující. Bohužel nemůžu udržet věčně všechny naživu.

JH: Stalo se někdy, že jste mluvili o tom, že provedete to Velké Zlo týdne?
KW: Myslím, že to Julie zmínila na Comic Conu nebo v nějakém rozhovoru, a předpokládám, že tím myslela, zda to někdy rozvineme. Právě teď tu máme něco jako milostný příběh / horor / telenovelu / Dark Shadows / cokoliv. Jsme takový hybrid. Jestli budeme i takový kříženec, možná, ale nevím jak, a v blízké budoucnosti seriálu to nevidím. Myslím, že za pár řad budeme mít více stvůr noci a více příšer, ale nemyslím, že se staneme nestvůrou týdne. Myslím, že to řekla k řadě páté nebo šesté a řekla, že to možná rozvineme, ale nevím jak. Ani bych nevěděl, jak to napsat. Seriál má hodně možností, ale nevím, jak takovou přeměnu provést.

JH: Nedávno jsem na své stránce prohlásil, že si myslím, že Vampire Diaries jsou lepší než True Blood, co se týče příběhu, a vysloužil jsem si hodně nadávek od fanoušků True Blood.
KW: Opravdu? Já mám rád True Blood. Co si to dovolujete!
JH: Já to taky mám rád, ale nelíbila se mi poslední řada.
KW: Ne! Proč ne?
JH: Cítil jsem, že příběh někam utekl, že byl odbytý. Chci dobrý příhěh a ten jsem ze seriálu nedostal.
KW: Já jsem na tom seriálu stoprocentně závislý. Dívám se na každou epizodu, jsem velký fanoušek.

JH: Chtěl bych se zeptat na knihy L. J. Smithové. Chystáte se v dohledné době vytáhnout z nich nějakou novou postavu?
KW: Pokoušíme se stále vytáhnout postavy z knihy, když je to možné, i když to jsou třeba jen malé, vedlejší postavy. Umím si představit moment, kdy se Meredith objeví v seriálu. Myslím, že tu je prostor pro Meredith. Nemusí být stejná jako v knize… vlastně žádná postava v seriálu nebyla adaptována stoprocentně podle originálu. Máme v tom určitou svobodu a doufáme, že ji nám dovolí i diváci. Nevím, kdy ji přivedeme. Máme tak moc postav už teď, že nevím, jak si poradit s nějakou další… jedině, že bych někoho zabil, abych udělal prostor pro Meredith. (směje se)

JH: Teď máme zrovna přestávku, takže nad čím se nám můžou sbíhat sliny v očekávání nové epizody „Plan B“?
KW: Další epizoda je ta před halloweenskou epizodou. Máme takové dvě části (Plan B a Masquerade), kde uděláme maškarní ples u Lockwoodových. Je to něco, co starosta plánoval ještě předtím, než zemřel, takže v tom pokračují. Tam se dá do pohybu zápletka zaměřená na Katherine. Bude to o záchraně všech a odstranění Katherine.

JH: Líbí se mi, že jste se nezbavil Katherine rovnou a že se potlouká kolem už chvíli. Je s ní zábava!
KW: No, Katherine je postava, kterou bych nerad pokazil. Roztočila nám nějaká kolečka a možná se vytratí, ale bavilo mě pracovat s Ninou, když hrála tu roli, a já stále píšu o Katherine. (směje se)

JH: Líbí se mi, že i když Katherine není na scéně, pořád cítíte, jako by někde kula pikle.
KW: A v epizodě šesté a sedmé – obzvlášť sedmé – dojde k obměně postav. Víte, co asi znamená obměna postav…

JH: Nemůžu se dočkat! Díky za váš čas, Kevine, a pozdravujte Julii!
KW: Díky, Jime.

Zdroj: (www.jimhalterman.com, 17.10.2010)
Překlad: Renča