Laurell K. Hamiltonová: Zápalné oběti

Anita Blake. Nic vám to neříká? Tahle na první pohled nevinná panenka probouzí mrtvé a zabíjí nemrtvé. Pro ránu (střelnou) nejde daleko a často kleje jak dlaždič. Prostě sympatická hlavní hrdinka ;) Pokud ji ještě neznáte, začněte číst sérii pěkně od začátku, tedy Provinilých slastí. Tohle má být recenze na již sedmý díl v pořadí, nazvaný podle jednoho upírského klubu Zápalné oběti.

Tak. Shrňme si "současnou situaci". Anita je v St. Louis známá hlavně jako milenka Pána města, upíra Jean-Claudea. Do tohohle postavení byla spíše vržena souhrou událostí než svým vědomým rozhodnutím. I když se živí jako oživovatelka zombií a je zákonná popravčí upírů, poslední dobou spíše řešila svůj vztah k lykantropí a upírské komunitě. Podařilo se jí přimět Richarda, aby zabil Marcuse a stal se tak vůdcem vlkodlačí smečky, nepočítala ovšem s tím, že Richard svého protivníka sežere. V hrůze z jeho bestie utekla do Jean-Claudeovy již dlouho otevřené náruče. Taky se však k oběma svým láskám nechala připoutat upírskými znameními, aby je zachránila před smrtí.

V Zápalných obětech Anita jednak řeší problémy následnictví v leopardí smečce, kterou připravila o nechutného vůdce Gabriela, jednak pomáhá policii a hasičům v případech žhářství. Ovšem tou nejdůležitější událostí, při které jde Anitě o život (tedy jí jde o život prakticky při všem), je příjezd upířího koncilu do St. Louis. Koncil je strašák pro všechny upíry a platí to i v případě Jean-Claudea. Chtějí je soudit (či spíše rovnou odsoudit a popravit) kvůli smrti pana Olivera (viz Cirkus prokletých). A k tomu tu máme takové ty drobnosti jako hádky s Richardem, setkání s Jean-Claudeovým bývalým přítelem Asherem, hádky s poldou Dolphem či vyvolání muninu (rozuměj ducha) mrtvé vlkodlačice Rainy. A neměla bych zapomenout na leopardodlaka Nathaniela – Anitina nová hračka, takže ho nepřehlédněte, protože… Ale to až v dalších dílech. Zápletek docela dost, a přitom se to celé odehraje za dva dny (noci), no vlastně tři, ale Anita 24 hodin prospí, takže to nepočítám. Proč tak dlouho spí? Nečekáte, že to prozradím, že ne?

Laurell K. Hamiltonová připravila opět pro fanoušky série podařenou směsici násilí, krve, vtipu, vulgarity, sexu i romantiky. Hlavní zápletka je jasná, a že ty podružné s ní souvisí, není žádným překvapením. Autorka takhle staví příběh pokaždé, čtenáři jejích knih jsou na to asi už zvyklí, ale přece si někdy říkám, že překvapení by se hodilo. Nebo možná ne.

Občas mi vadí, jak autorka schválně nechává Anitu na holičkách, aby vynikla její odvaha, chytrost, umanutost či prostě jen její "ženské kouzlo". Nemusela by přece všechny problémy vyřešit skoro sama. Na co ty silné chlapy kolem sebe má? No ne? Vlastně víme, na co, ale mohla by je využít i jinak…

Pro sebe si knihy v téhle série dělím na "upíří" a "lykantropí". Nikdy to není úplně jedno nebo druhé, ale tenhle díl je spíše o těch pijavicích, a ne jen tak ledajakých, ale vysoce postavených a mocných. Upíři a politika je opravdu hrůzná kombinace.

Shrnuto a podtrženo: jeden z těch dílů, kde se sice hodně kecá a přitom to není o vztazích a zvířených emocích, ale o tvrdém vyjednávání. Osobně mám radši ty více "emoční"díly, jako byl třeba Smrtící tanec, ale někdo zase naopak. Jak moc je to akční? Na poměry Anity docela dost. A je-li tenhle díl potřeba znát pro pokračování v sérii? Určitě ano. Copak byste si krom jiného chtěli nechat ujít, jak Anita k muninu a Nathanielovi přišla?