Zamyšlení se nad upíry

Na návrh Renči vkládám i sem článek, který jsem sepsal do návštěvní knihy na stránkách fangtasia.cz. Navazuje na naskenovaný článek o Krvavých nemocech z časopisu Pevnost, ve kterém se mimojiné píše o existenci upírů a jejich expanzi na zemi.

Docela zajímavý článek, ten o Kravých nemocech, o upírech a pandemiích. Upřímně jsem rád, že jsem zůstal ušetřen filmů jako Blade či Den mrtvých, Doomsday apod., neboť jde imho o tisíckrát omílané téma a scénáristé a režiséři se pouze předhánějí v tom, kdo natočí atmosféričtější a dražší světovou katastrofu. Postapokalyptický žánr je moje velmi oblíbené téma, dá se říct, že vede i nad upířinou, takže se tu pokusím rozvinout určitou myšlenku, spojením těchto dvou témat dohromady. Vezměme si fiktivní scénář, na zemi se objevil upír, postava, živící se lidskou krví. Nebudeme uvažovat o existenci tvorů, živící se krví zvířecí, neboť tací existují, a zatím jsme se od nich žádné expanze nedočkali. Takže máme tvora, který ke své existenci potřebuje lidskou krev (většinou je tak upír definován). Každému ihned naskáčí scénáře nejrůznějších knih (Dracula, True blood, atd atd atd, dneska jich je na trhu moc) či filmů (s odporem jmenuji Stmívání, Já, legenda (možná), Blade, atd.). Pokaždé je ale scénář jiný, někde o existenci upírů nemají lidé ani tušení, někde žijí v souladu se světem, někde vyvraždí celé lidstvo… Poslední myšlenka by se dala okamžitě zavrhnout, dokud se budou upíři živit lidskou krví, nikdy nás nevyvraždí, co by pak jedli…? Zároveň pochybuji, že by se kdy odhalili světu, neboť by to pro ně bylo velmi nebezpečné. Nejprve by se to vlády G8 snažili utajit, ve spolupráci s celou EU a dalšími organizacemi by začalo nikým netušené vyvražďování upírů a přeživší upíři by byli podrobeni pokusům v laboratořích. A i kdyby se o tom dozvěděli běžní občané, po několika vraždách lidí by se do upírů pustili také. A žádný logicky myslící upír by tohle neriskoval, tudíž i tato varianta je zavřená. Zbývá poslední, žít na okraji společnosti a živit se tak, aby o sobě nedali znát. Oběti zabíjet a schovávat těla, kvůli vpichům od zubů, nemožnost žít v lidské společnosti, protože by si jich určitě někdo všimnul, zkrátka by je čekal nelehký život. Proč ne, žít se dá i tak, ale co z toho pak ten upír má? Nežije, ale přežívá, nucen se neustále skrývat a živit se jen příležitostně. I přes nepříjemné vyhlídky pro upíry tím chci říct, že tohle je to jediné, co je čeká, takže my osobně se ničeho bát nemusíme, pokud si nás nějaký ten žíznivý špičák nevyhlídne jako svoji oběť. A nevěřím tomu, že by se je za ta léta nepodařilo vysledovat a prozkoumat (i ta Transylvánie je dnes technologicky přecejen o kousek dál), imho prostě neexistují (kolika lidem jsem tím sebral iluze?).

Zajímavější scénář by ale nastal v případě, že by vampýrismus byla nemoc. Nejprve epidemie, poté expanze do celého světa a následná pandemie. Vědci by samozřejmě přišli na to, proč se tak děje, najít lék je ale druhá věc. Tady hodně záleží na tom, jak by ona nemoc měnila lidskou genetickou dispozici. Pokud by z nás udělala krvelačné stvůry, tak ani ti odolní jedinci by proti tisícům stvůr neměli šanci (scénáře filmů jako Země mrtvých neberu v potaz, poté vysvětlím). No a pokud by z nich udělali nemyslící pomalá stvoření, člověk by je vyhubil a znovu osídlil planetu. V prvním případě bychom ale byli ztraceni, neboť jsme jen lidé. A ti dělají chyby, chtě nechtě je dělají stále, a jediná taková by nás stála život. Případní vampýři by jednali pouze instinktivně (předpokládá se zmenšení jejich IQ, v případě zachování rozumu by se odehrával scénář, popsaný výše) a tím chybu neudělají, člověk ji udělá, dříve či později ano. Lidstvo není v dnešní době schopno přežít v izolaci od vnějšího zamořeného světa a i kdyby se to podařilo, nebude to na vždy. Přirozenou cestou by došlo k přemnožení, a i v případě regulace porodnosti by stačil jeden neúrodný rok a zbytky civilizace zemřou hlady. Prostě člověk není tvor, který by přežil na ploše několika čtverečních kilometrů v uzavřeném ghettu. Samozřejmě je mnoho aspektů, které mohou ovlivnit následný průběh, ale v zásadě to vždy skončí stejně.

Upíři samotní jsou téma na dlouhou diskuzi, za upíra se dle definice považuje ten, kdo se živí lidskou krví. Krom toho, že pro člověka je lidská krev životu nebezpečná (nemoci apod.), je mnohdy chutná (vlastní zkušenosti), ale nemá v sobě ty látky, které by z ní učinili drogu, takže člověk se na ní závislý nestane a při životě ho neudrží. Tzn. upír musí být tvor, který má jinak uzpůsobený organismus pro přijímání živin a energie. Dle dalších definic by měl být upír mrtvý. Trochu jsem nepochopil, proč by se měl mrtvý tvor nadále něčím živit. Jelikož v něm jako v mrtvém neprobíhají trávicí ani jiné procesy. Atd atd atd, nechci nikomu brát iluze, ani se s nikým přít o (ne)existenci těchto tvorů. Faktem ale zůstává, že koníček je to výborný a zábavný. Rád bych mimo jiné dodal, že jsem se v životě nezúčastnil žádné přednášky na jakékoliv upíří téma, takže všechno tohle jsou jen moje filozofické myšlenky. Které se nemusí shodovat s těmi vašimi, jen se na celý problém chtěl aspoň jednou podívat objektivně.

Jo, bylo by fajn, kdyby existovali upíři, ne že ne. Nejdřív by vám vysáli rodinu, příbuzné, přátele a pak vás :-) Nebo by z vás udělali taky upíry, to by bylo ještě lepší. Což je také zajímavá myšlenka. Představte si, že vy sami jste byli transformováni v upíra. Co vás čeká, hm? V prvních chvílích vám to asi tak nepřijde, splní se vám sen, všechno bude super, konečně jste to, o čem jste tak dlouho četli. A co teď? No, domů se vrátit nemůžete, tohle byste jen těžko vysvětlovali a pokud byste byli vážně nesmrtelní/mrtví, pohled na to, jak kolem vás umírají vaši přátelé či rodina by vás brzy zdrtil. A hlavně by se to jednou dostalo ven, chtě nechtě ano, a skončili byste hluboko pod zemí v amerických výzkumných laboratořích. Takže tohle padá. Musí se najít lepší varianta a…hm, co to je za pocit…dostáváte hlad? Super, jde se jíst, čím se asi tak upír živí…jé, krví, lidskou. Ne každému vadí pohled na krev, většině lidí ale bude zaručeně vadit pohled na mrtvého člověka, kor když jste jej o život připravili vy sami. Víte, že jej musíte zabít a schovat, protože kdybyste ho nechali žít, bude to všem podezřelé, zvětší se policejní dohled nad oním místem a sjedou se sem stovky upírologů z celého světa, a vy byste se holt museli stěhovat, což se vám ještě nechce. Takže sníte člověka, pak dalšího, a co děláte mezi tím? No docházím k závěru, že se takový upír musí po letech hodně nudit. Uděláte si kamaráda, možná dva, ti si jednou udělají další, až z vás bude celé společenství, které ale nikdy nebude schopno žít na jednom místě, neboť byste se hodně rychle prozradili. Takže vás i tak čeká život samotáře. Jak nakonec skončíte? Sami, uvězněni ve svých myšlenkách a vzpomínkách. Touží někdo po takovém životě? U některých by se možná ten život až tak nezměnil a pokud někdo žije podobný život jako člověk, podobně by jej prožíval i jako upír, u většiny lidí by ale nakonec došlo k závažnému psychickému selhání. K tomuhle člověk není předurčen, není a nikdy nebyl. Přejme si, aby podobná témata zůstala vždy jen jako fantazijní námět pro spisovatele, vždyť krás noci si může člověk užívat i za života.

Ačkoliv to sem dávám až teď, psal jsem to včera (publikováno 15. 3. – pozn.red.) asi ve tři v noci, když mi díky sněhové kalamit spadl net. Jakoukoliv případnou další diskuzi se nezdráhám rozvíjet, jsem komunikativní typ ;-)

Komentáře: 8

 • Renča 22.3.2010na0.00

  Jak už jsem zmínila, nádherná maturitní práce, a takové plodí ve tři v noci.
  Jinak souhlas se vším, taky myslím, že upír by byl nešťastník jako Eli v LTROI.
  Anebo by to byla epidemie (Já, legenda nebo nově Nákaza), která by vyhubila jak lidstvo, tak následně upíry, protože by nebyla krev. Byli bychom znovu na začátku, vlastně by se svět vyčistil.

 • Sherylis 22.3.2010na0.00

  Tak tohle jsem přečetla jedním dechem :) Souhlasím, že existencí upírů by se měly zabývat stránky fantasy knížek popř. televizní obrazovka, a tak by to mělo zůstat. Už jenom to, že upír je neživá bytost, která je vlastně mrtvá a ještě k tomu se musí něčím živit, jak Knight píše, nemá v reálném světě žádnou logiku a je to jasný klíč k tomu, že upíři prostě nejsou:) I když neříkám, že neexistují bytosti, co mi pijí krev…;)

 • gabrielle 29.3.2010na0.00

  Nikdo se ještě nezamyslel nad variantou, že upíři jsou vlastně mimozemšťani? ;D Co když navštěvují naši planetu už hoodně dlouho..proto se podobný legendy objevují i ve starověkých textech.
  Miliony lidí po celém světě věří v Boha..bude to stejně absurdní jako věřit v upíry a vlkodlaky. Njehorší na tom je, že když věříte, stojí to OBROVSKÉ úsilí podkovat vaší víru. Já jsem fakt přesvědčená o existenci UFOunů a o tom, že navštěvují naší planetu.
  Anebo všechno "mysteriózno" jsou výmysly, protože lidi jsou svině a oěti vrahů někdy vypadají jako oběti démonů a vítr šustící listy stromů v nočním lese zní tak dost strašidelně. Všichni se necháváme unést strachem, ale přiznání si této skutečnosti ubírá životu šťávu ;)
  Zajímavé zamyšlení, že upíči by stejně skončili zavření v Americe pod zemí a pod mikroskopem. ;D

 • Voodoo Child 16.6.2010na0.00

  Zajímavé čtení :) ….Avšak ve světě slepých je jednooký králem . Pro svůj egocentrismus a nadutost ztratili jsme dar vidět.Skrýt se je dnes tak jednoduché a vždy bylo.I tvá slova mohou být tvým úkrytem a s rostoucí moudrostí i síla tvých slov roste…A to, že tvá přeměna vede přes smrt, ještě neznamená, že mrtvý doopravdy jsi.Jen své základní potřeby musíš uspokojit jinak a co jiného než krev, tekutina života, může být lepším zdrojem životní energie.Navíc krev lidská, krev myslící bytosti a přiznejme si to mnoho lidí je velmi snadnou kořistí.Svoji kořist nemusíš ani usmrtit aby ses nasytil…Článek krásně srší racionalitou, ale to už dnes všichni zapomněli na kouzla.Vždyť jedno pumpuje naším srdcem….To co umíme vysvětlit ještě neznamená, že to není kouzlo a to co neumíme vysvětlit neznamená, že neexistuje jen proto, že teď zrovna to vysvětlit neumíme.A některé věci nám nikdo nevysvětlí doku

 • Zoocy 20.11.2010na0.00

  No….ja osobne verim v upirov, preco by aj ne….ale velmi sa mi pacilo ako si to v tom uryvku odvovodnoval a tak…dzive to bolo :)

 • Wikki 10.5.2011na0.00

  Běžná lidská představa upíra je: saje lidskou krev, pohybuje se v noci, spí v rakvi, má nadlidskou sílu.(viz Draculla).Dalo by se jistě dál pokračovat ve výčtu vlastností. Při takovéto představě by jim lidé jejich život určitě nezáviděli, je tady spíš ta vlastnost, že zůstávají věčně mladí a krásní. Pokud by opravdu existovali, jejich utajení je jedinou možnou formou přežití mezi námi lidmi. A co se týče přizpůsobení se nám lidem, myslím že s tím nemají problém. Dostat se krvi bez zabíjení, není problém, mít"své lidi na důležitých místech", není problém. Lidská společnost a její chování, zákony, to je přímo živná půda pro existenci tohoto druhu. A hlavně máme je rádi.

  • Shara 9.6.2013na20.36

   přesně ;) Lidi přes svojí omezenost nejsou schopni vnímat a vidět něco jiného :-)

 • Shara 9.6.2013na20.36

  Hochu, hochu… a napadlo Tě, třeba, že upíři mohou opravdu existovat a být obdarováni schopností psychického nátlaku? Že numusí svou oběť zabít,ale pouze ji donutit, aby zapomněla? ;)
  Z heldiska psychologie, o kterou se zuajímám už nějaký ten pátek, není zas tak těžké ani pro obyčejného smrtelníka druhého člověka zhypnotizovat či se mu jinak dostat do hlavy…
  Tvůj článek, zlato, hýří racionalitou. Ubýjející racionalitou… ;)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

Cookie je krátký textový soubor, který navštívená webová stránka odešle do prohlížeče a následně uloží na váš disk. Ukládají se různé informace a nastavení, určená k lepšímu načítání webu, započítání do číselníků počítadla návštěvnosti, nebo v případě stránek s reklamním obsahem, vyhledá podle jiných již uložených cookies, reklamu přímo pro vás. Jak jste někde hledali novou pračku, vyskočí na vás pračky na každém webu, který si reklamou přivydělává.
Více informací naleznete na odborných stránkách, u tetičky WIKI, nebo strýčka Googla.

S pozdravem
Děti noci

PS: U nás pračky ani jiná zařízení nenaleznete :)

Zavřít