History & Rarities

Za dobu svého působení vydala kapela XIII. Století několik VHS kazet a dvě DVD, recenzi prvního z nich najdete pár dní zpátky, my se nyní podíváme na to druhé.

History & Rarities

Tentokrát nás pro změnu přivítá žlutý plastový box s docela hezky vypadajícím obalem, který v sobě ukrývá mimo placky i fotku s podpisem Petra Štěpána. I potisk DVD je o poznání hezčí, než minule. Obsah vypasný na zadní straně bookletu slibuje mnoho příjemně strávených minut, ale jedna věc mi stále vadí. A to je zvuk, opět 2.0. No co se dá dělat, jdeme dál.

Po vložení média do mechaniky se otevře příjemně působící menu, v pozadí s písní Fatherland. A stejně tak jako na předchozí DVD, i zde najdeme 3 stránky menu. Klikám tedy na první odkaz s názvem History – mix. A nestačím se divit. Černobílá ahrávka z vystoupení v úplných počátcích kapely, i přes zřetelný šum v nedostatečné kvalitě, jak po zvukové, tak po obrazové stránce. Ale co bych taky čekal, když ty záběry mají dobrých 15 let, ne-li víc. V asi 15-ti minutovém sestřihu zahrají Prolog, Bytosti, Amulet a Justina.

Druhým překvapením je videoklip, o němž jsem nevěděl, že existuje, a to k písni Kníže temnoty. Po něm následuje další 15-ti minutové video, tentokrát dokument o natáčení videoklipu k písni Werewolf. A co by to bylo za promo DVD, kdyby v něm chyběla fotogalerie, ta otevírá druhou stránku menu spolu s písní Bytosti. V prvním sestřihu uvidíme fotky kapely v letech 1992 – 1998.

Následující Into the Garden of Delight je živá píseň z koncertu s docela otřesným, uši trhajícím zvukem. Za ní následuje ve stejné kvalitě Bela Lugosi"s Dead.

Poslední stránku menu otevírá Fatherland spolu s nálsedujícím Amuletem. Všechny živé vstupy jsou očividně z jednoho koncertu a jsou prakicky neposlouchatelné, aspoň pro mě. DVD uzavírá další fotogalerie, tentokrát s písní Rezident Evil. Druhý sestřih ukáže fotky od roku 1999 do roku 2005.

Po zážitku s předešlým DVD jsem od tohoto čekal více, ale mé představy se nevyplnily, ba naopak. Po shlédnutí History & Rarities jsem se ještě rád vrátil k předchozímu DVD Gothic After Midnight. Jediné, kvůli čemu stojí za to si DVD kupovat je asi dokument o natáčení Werewolf a History – mix (a pro skalní fanoušky ještě možná ta fotka), i když oba zmíněné klipy dnes možná najdete někde na YouTube. Takže v případě že toto DVD nevlastníte, nezoufejte, o nic nepřicházíte. Je to škoda, ale je to tak. Ještě by ste se mohli být zklamaní tak jako já…