Gothic After Midnight

Recenze desek XIII. Století máme úspěšně za sebou, a proto se nyní podíváme na první DVD, které tato kapela vydala v roce 2006 a nese celý název XIII. Století – Gothic After Midnight & Videoclips.

Gothic After Midnight

Jakožto veliký fanoušek této jihlavské gothické skupiny jsem si nemohl odpustit ani jejich dvě DVD, z nichž na první se nyní podíváme podrobněji.

Z červeného DVD boxu vytahuji bílý nosič s razítkem a osobním podpisem Petra Štěpána. Samotný obal mě mírně zklamal, vypadá jako vytištěný na počítači na obyčejné domácí tiskárně, ale nebudu soudit podle prvního pohledu. Po vložení do přehrávače mě uvítá instrumentální verze písně Ten starý dům se rozpadá a menu, obsahující tři strany.

První, stejně tak jako druhá stránka menu obsahují koncert XIII. Století. Mírným zklamáním je, že DVD je ve zvukovém formátu 2.0, takže pořádný prostorový zvuk si zde neužijete. Úvodní Hindenburg introducing nás zavede do zákulisí a příprav koncertu, za kterou už následuje první živá skladba London After Midnight. Kvalitou se písně nedají srovnat s písněmi z alb, stejně tak ani hudbou a zpěvem, na druhou stranu živý koncert je živý koncert a dá se to očekávat. Následující Legenda o Krysaři je proložena černobílými záběry z divadla a Petr si vychutnává roli zpěváka v červené róbě s kapucí. Upír s houslemi je studiová skladba a jedna z mých nejoblíbenější. Proto jsem byl zvědavý, jak si s ní poradí XIII. Století na živém koncertě. Hudba se docela vyvedla, to stejné se ale bohužel nedá říci o zpěvu.

Následující Absinth je ale velice povedený a Petr zde pro změnu oblékl róbu zlaté barvy. Stonehenge je silně klávesová skladba a dokazuje to i živá nahrávka, ve které jsou použity hned dvoje klávesy. I tato píseň se jim ale velice povedla.

Poslední živá skladba Bela Lugosi"s Dead je puštěna na playback a doprovázena pouze klávesami a Petr si zde svoji roli vyloženě užívá. Ladně se pohybuje po pódiu, do svého pláště halí i klávesistku Olii a skladba je proložená záběry z filmu Dracula. Nicméně úplně poslední živý koncertní vstup není zase až tak úplně živý. Skladba London After Midnight je zde uvedena znovu, tentokrát se studiovým zvukem, který je časově sladěn s koncertem, takže vše vypadá jako na živo. Proč sem dali toto opravdu netuším…

Třetí a poslední menu DVDčka patří především videoklipům: Transylvanian werewolf, Macbeth, Horizont událostí. Poslední, co na DVD najdeme je fotogalerie, podložená písní Zodiak.

Považujete-li se za veliké fanoušky této kapely a nemáte-li ještě jejich DVD, styďte se. Já osobně to považuji za nutnost. A teď, když obchod Nosferatu (www.nosferatu.cz) obnovil jejich naskladnění, máte jedinečnou možnost si doplnit sbírku. Pokud jste občasnými posluchači gothického rocku, o nic nepřicházíte. DVD je sice pěkné, ale je lepší si za 200 Kč pořídit lístek na koncert než za 300 Kč DVD s koncertem a méně kvalitním zvukem i obrazem. Na druhou stranu koncert uvidíte jen jednou, DVD vám vydrží roky. Jestli si jej tedy pořídíte je pouze na vás, já osobně jej rozhodně doporučuji.