Doprava

Pokud už máte nastudované základní údaje o této krásné zemi a máte sbaleno, nic už nebrání ve Vaší cestě po stopách Draculy. Pojďme se nyní podívat na to, jak se se slovníkem v kapse a batohem na zádech do Rumunska dopravíme.

První a asi nejpřijatelnější možností je vlak. Počítejte ovšem s minimálně jedním přestupem (záleží na vlaku). Nejjednodušší možnost je nasednout na rychlík 471 Amicus v Praze a ten Vás zaveze až do Budapeště. Zde přestoupíte na IC 375 Panonnia Express, kterým si vychutnáte cestu až do hlavního města – Bukurešť. Cesta trvá přibližně 25 hodin, přičemž jen v Rumunsku procestujete cirka 10 hodin. Další možností je např. kombinace vlaků EC 175 Jan Jesenius a R 347 Dacia (cesta bude asi o 3 hodiny rychlejší) nebo EC 171 Hungraia a EN 371 Ister. U všech tří případů ale platí, že by Vám neměl ujet vlak na který budete přestupovat, jinak strávíte pěkných pár hodin na nádraží v Budapešti. Cena jízdného se ve všech případech pohybuje na přibližně stejné hladině 5000 Kč (cena je pouze orientační, záleží na spoustě okolností).

Další možnost dopravy do Rumunska je autobusem. V případě že jste ochotní vydržet několik úmorných hodin jízdy v plném autobuse, bude pro Vás možná tohle to správně řešění. Možností jak se dopravit autobusem do Rumunska a zpět je hned několik. Za všechny jmenuji dvě firmy – CK Alpina (http://www.alpina.cz/t/rumunsko-doprava) a Karpatský expres Jenda (http://www.cajenda.cz/rumunsko). Oba spoje jezdí pravidelně každý týden přes celé léto a za příplatek si s sebou můžete vzít i kolo nebo nějaký větší batoh. Cena tohoto druhu dopravy se pohybuje okolo jednoho až dvou tisíc korun.

Třetí a nejideálnější možností dopravy je za použití letadla. V dnešní době už nejsou letenky tak drahé (cena letu se pohybuje v řádech několika tisíců – cirka 5000-7000 Kč za zpáteční let) a v Rumunsku jste za pár hodin, přesto bych třeba já osobně tuto možnost nevolil. Když už si užít návštěvu Rumunska, tak ta cesta k tomu podle mě patří. A navíc, z letadla toho v Rumunsku moc neuvidíte, kdežto pozemní dopravou máte možnost obdivovat přírodní krásy krajiny…