Nosferatu

Pokud sem nějaké album od XIII. Století skutečně patří, pak je to právě Nosferatu z roku 1995. Deska v sobě ukrývá hned několik písní s upírským tématem a řadí se ke skvostům této kapely.

XIII. Století - Nosferatu

V první řadě upozorním na obal cd, většina z Vás určitě pozná, ze kterého filmu je onen záběr s upírem. Po krátkém Intru se rozjíždí titulní skladba celého alba, Nosferatu is dead. příjemný hlas doplněný zvučnými kytarami. Pokud jste četli Knihu Nosferatu od frontmana Petra Štěpána, určitě mezi ní a písní najdete jisté souvislosti.

Pomalá a melodická Nevěsta temnot je následována lehce metalovou písní Anikrist. Podle některých největší hit alba, já osobně jsem k ní moc nepřilnul. Evangelium je temný song s klávesovým ryfem a můžeme zde slyšet Petrovu krásnou recitaci. Opět přichází tvrdší píseň s názvem Svatá válka.

Výrazné bubny a temný text jsou posléze vystřídány klávesovou Legendou o Krysaři. Příjemná melodie a jednoduchý text dělají z této písně jeden z hitů XIII. Století. Zato Torquemando je opět tvrdší písní s výraznými kytarami a tvrdým zpěvem. Po ní následuje moje nejoblíbenější píseň alba a jeden z mých nejoblíbenějších skvostů vůbec, Upír s houslemi. Melodický refrén a příjemně znějící klávesy okouzlí snad každého, kdo se do této písně více zaposlouchá.

Předposlední skladba Černý měsíc v sobě ukrývá sborový zpěv v pozadí a česko-anglický text. Jedná se o poměrně hezkou píseň, já si k ní ale cestu nikdy nenašel. Poslední a nejdelší písní alba jsou Květy zla. Zhudebněné dílo Charlese Baudelaira nás opět staví před Petrovu mistrnou recitaci. Temný podtext písně i vytí vlků a zvuk kočáru v pozadí dělají krásnou tečku za celým albem.

Jedna z nejkrásnějších desek XIII. Století si jistě najde své příznivce. Já se mezi ně řadit nebudu a myslím si že kapel má na víc, ale i tak tomuto albu mnohdy neodolám a pustím si ho znovu a znovu…