Petra Neomillnerová

Petra Neomillnerová se ve své tvorbě zaměřuje především na fantasy. Její práce se vyznačují až naturalistickou syrovostí a tvrdostí, a to jak po stránce dějové, tak i v charakterizaci postav. Právě to dává jejím textům nádech opravdovosti. Ukazuje silné samostatné ženy schopné vyrovnat se s nástrahami světa, který jim příliš nepřeje.

Narodila se v lednu 1970 v Praze. Vystudovala střední knihovnickou školu a později získala i grafické vzdělání. Od roku 1993 je na volné noze, živí se jako grafička a v poslední době zejména jako scenáristka a spisovatelka.

Její články věnované magii pravidelně vycházejí v časopise Pevnost, se kterým dlouhodobě spolupracuje v oblasti recenzí knih a publicistiky.

Píše už od dětství, dlouhou dobu se však věnovala především poezii. S psaním prózy začala koketovat až v pětadvaceti letech, dnes se jí však věnuje téměř výhradně.

Autorčiny začátky jsou spojeny s časopisem Pevnost. Tady také vyšla jako první text povídka Ta, kterou smějí sedlat jen bohové. O rok později tu také poprvé představila čarodějku Moire v příběhu Hněv řeky, ve kterém se Moire pokouší zachránit malé městečko před stoupající vodou.

Moire a jejímu příteli Desmondovi zůstala v dalších letech věrná a v Pevnosti postupně otiskovala nová a nová dobrodružství. Jen namátkou jmenujeme Čas, kdy klasy dozrávají nebo Vlastní krev.

V Pevnosti vyšly také povídky Stříbro je, když… a Mlynářčina náruč, jejichž hlavní hrdinkou je zaklínačka Lota.

V roce 2006 vydala první samostatnou knihu – sbírku Vlastní krev (nakladatelství Triton). V ní soustředila všechny zatím vydané texty o Moire a přidala i několik dalších povídek.

Na konci roku 2007 pak následovaly v rychlém sledu za sebou další tři tituly – první cyklus o Moire a Desmondovi Písně čarodějky, nazvaný Nakažení (vydal Fantom Print), jemuž připravuje pokračování, a sbírka povídek spojující fantastiku se S/M tématikou Hry na bolest (vydal Netopejr).

V témže roce vyšla první část cyklu o upírce Tině Salo ze současné Prahy Sladká jak krev (Triton) a v roce 2008 vydala pokračování pod názvem Doušek věčnosti a Past na medvěda. A také román, jehož hlavní hrdinkou je zaklínačka Lota, Psí zima (Fantom Print).

Petra publikuje také ve sbornících. V antalogii Punk Fiction je zastoupena S/M příběhem Capricon 70 a do antologie Vlada Ríši Česká fantasy přispěla temnou fantasy povídkou Květ skály. V antologii Legie nesmrtelných se znovu na scéně objevuje Lota v povídce Zmetek z temnot.

Pokračování příběhu Capricon 70 pod názvem Odpal to, Red! vyšlo v dalším Ríšově sborníku Sorry, vole, error a povídkou Všude je voda přispěla i do antologie editorů Antonína Kudláče a Ondřeje Jireše Pod kočičími hlavami.

U nakladatelství Triton vydala také tři knihy o magii – Magické kameny, Milostná magie a Runová magie. Petra Neomillnerová žije s přítelem, dcerou Nikou a československým vlčákem Sněhurkou na pražské Letné.

Více informací o autorce najdete na jejích oficiálních stránkách.


Tento text byl uveřejněn s laskavým svolením Petry Neomillnerové, které tímto děkujeme.