Once

V roce 2004 vyšlo Nightwish zlaté album nazvané Once. Toto CD je jediné, u kterého Tuomas neprozradil, jak název vznikl. Celé album je nejpestřejší, nejtvrdší a nejoriginálnější v kariéře Nightwish. Celkově by se dalo označit za nejlepší počin skupiny a většina recenzentů mu pěla chválu.  Já se připojím a budu chválit také.

Once - Nightwish

Once má mnoho superlativů a Nightwish s ním prolomili ledy v zemích, kde si do té doby moc slávy neužili. Německo poznalo pravou Nightwishmánii a i v ČR jsme nezůstali pozadu a album zde získalo také pár ocenění.

Za zmínku stojí i obal, o kterém se rozepíši vůbec poprvé. Tradičně ho sice nechávám mimo recenzi, protože za něj skupina ani moc nemůže, ale na obalu k Once se přičinil Tuomas, jež si vyžádal fotku sochy s názvem Angel of Grief (Anděl Smutku).

Album otevírá rychlá Dark Chest of Wonders, moje nejoblíbenější píseň, bohužel bez klipu a bez singlu. Obojího se ale dočkala skladba Wish I Had An Angel, ve které zapěje Tarja i Marco a jde o velký hit. Píseň má podle mnoha recenzentů nádech techna, já tam tedy žádné neslyším, ale co člověk, to jiný názor.

Přejdu tedy raději k superhitu Nemo, který  zabral místo třetí. Nemo je prvním singlem z CD a dočkal se vysoko rozpočtového klipu. Čtvrtou písní je Planet Hell, rychlá skladba s orchestrálním začátkem. Prostor v ní dostane i Marco.

Originalita CD vyráží na povrch při skladbě Creek Mary"s Blood. Vokálně Tarji vypomohl John Two-Hawks a písni to dá nezapomenutelný nádech. Po indiánské tónině přichází orientální The Siren. Píseň se dočkala singlu, ale moc pozornosti neměla a klip se nekonal.

Sedmá Dead Gardens je jedna z nejrychlejších písní na CD. Pod klidným názvem Romanticide se zase skrývá náboj, který by neuškodil v žádném případě. Rychlost a energie z písně přímo čiší. Zvolnění přichází v Ghost Love Score, kde Tarja zase jednou ukáže snad celý svůj hlasový rozsah. Píseň má 10 minut, ale nudit nezačne.

Balada přichází v podobě Kuolema Tekee Taiteilijan. Jde o třetí finsky zpívanou píseň v celé kariéře Nightwish. Další baladou je Higher Than Hope, která se už díkybohu svého singlu nedočkala, i když jde o zajímavou věc.

Hodnocení celého díla je 100 %. Pro skupinu muselo být těžké udělat CD bez slabších míst a vaty, ale jednou se jim to povedlo a rovnou na výbornou. Toto je také první album, které jsem vůbec nekritizoval a mohl jsem jen chválit. Jediné, co mi vadí, je velký počet singlů, které z CD vycházejí. Zavání to komercí, nicméně to dojem nezkazilo a vzniklo dokonalé dílo.