Má hudba nese jméno XIII. století

Když řeknu, že poslouchám XIII. století, většinou na mě zůstanou zvědavé pohledy. Lidé si totiž často myslí, že je to středověká hudba, čili loutnička, bubínek a píšťaly, hodující rytíři a děvečky. Pokusím se vám představit XIII tak, jak sem se s ním setkal poprvé a také objasnit, proč tuto kapelu vůbec poslouchám.

Psal se rok 2004. Tenkrát jsem měl trošku jiné zájmy, neboť mé probuzení teprve mělo přijít. Procitnutí…ale abych nepředbíhal, jak sem již řekl, bylo to na jaře roku 2004. Zrovna skončil zápas Baník Ostrava vs 1.FC Brno a my se vraceli z třetího poločasu.

Nesouc vlajku, jsme zapadli do našeho oblíbeného baru, kde jsme vždy oslavovali výhry nebo prohry. Byl tam i jukebox, na kterém jsme poslouchali nějaké ty bojovnější písničky. Není se čemu divit, byl jsem v té době velmi zapálený aktivní člen ultra Baníku Ostrava a písničky od Orlíků, Landy, Tří Sester byly na denním režimu stejně jako písně od Kryla.

V ten den, když jsme zasedli ke stolům a těšili se na pivo, zvedl se jeden z kamarádů k jukeboxu a zase tam naházel snad stovku v drobných. Večer utíkal, písnička střídala písničku a já klepal kanadama do rytmu každé z nich, dokud se neozvalo hlasité latinské zpívání jako z nějakého chrámu.

Pohlédl jsem na svého kumpána a začal se smát, že si snad dělá srandu, ale pak se ozvalo také něco jiného. Melodie a temný hlas mě dostaly, poprvé v životě jsem slyšel písničku od XIII. Ano, někteří znalí správně tipují, že šlo o Fatherland.

Asi si teď říkáte, co to je za blbost, ale věřte tomu nebo ne, mezi skinheady jsou některé jejich písně dost známé a oblíbené. Takže poprvé jsem slyšel temný hlas Petra Štěpána na skinheadské pitce po fotbalovém zápase. Od toho dne jsem si XIII pouštěl pokaždé, když sem je našel v jukeboxu.

Jak plynuly léta, i já se měnil. Bylo to koncem roku 2005, kdy jsem poznal dívku, jež mi změnila život a o které si můžete přečíst v básni Vzpomínky. Ona XIII poslouchala již dlouhou dobu a měla i jejich CDčka, a jelikož to byla naše oblíbená hudba, naučil jsem se s ní nazpaměť texty.
Bohužel XIII v té době zase přestalo hrát, a tak nám koncertní vystoupení zase uniklo. Tolik asi k mému seznámení a teď pohled na kapelu. Když by se mě někdo ptal, co pro mě XIII. století znamená, řeknu to asi takto…

Je to jedinečná kapela, v naší zemi nemá konkurenci, texty jsou propracované a velmi krásné, a ke všemu démonický hlas Petra Štěpána dodává kapele opravdu temný nádech. Díky nim jsem se začal zajímat o upíry, vlkodlaky a věci příbuzné.

Taková kapela na naší scéně chyběla a byla by škoda, kdyby nikdy nevznikla. Vím, že někdo teď jistě někdo může namítnout, že hrají poslední dobou jen ty staré ohrané písničky, ale jak pro koho, mně se staré písničky líbí, všechny mají své kouzlo a osobní charisma.

Že nemají nic nového? Ale co na tom záleží! Vždyť právě ty staré písničky jsou pro mnohé z nás nesmrtelné ve své kráse a stále nám v hlavách zní. Ať to jsou slova jako: Jsi hledanááá, milovanááá ELIZABETH!  či Hej hej dominia Fatherlaaand!

Jde mi také o styl, jakým vytvářejí. Ano, nemají nic nového, proč? Skupina se neustále obměňuje, natrvalo v ní vystupují již jen bratři Štěpánové a zbytek? Hrají v jinačích kapelách, mají své zájmy, scházejí se vlastně ve svém volnu a koncerty z roku 2008, kdy se opět společně vydali na prkna, nestihli ani pořádně nacvičit.

Proto je pro mě XIII. století tou nejkrásnější kapelou temna, co kdy u nás působila. Sice jsem měl období, kdy jsem ji neposlouchal, ale zase sem se k ní vrátil. Má temná duše už navždy bude věrná písním jako Stigmata vampiri, na niž mám velmi krásnou vzpomínku a jejíž text si chci nechat ozdobným písmem vytetovat půl břicha a bok. Mno, pro zvědavé…hrála, když jsem přicházel o panictví, proto asi ji mám tak rád.

XIII mám rád zkrátka proto, že v tom, co dělají, jsou jedineční. A jsem velmi rád, že jsem v září 2008 mohl vidět sice už poněkolikáté obměněnou, ale stále úžasnou kapelu v čele s mužem, jež má skutečně démonický hlas, a kterému sláva, jež jim po zásluze patří, nestoupla do hlavy a jejich koncerty nejsou předražené.